Aktualności
Reportaż „Jezus umarł w Polsce” Mikołaja Grynberga, komiks „Festiwal” Jacka Świdzińskiego, poemat „Obóz zabaw” Justyny Kulikowskiej oraz tom poetycki „Sejpak” Elżbiety Michalskiej i Katarzyny Zdanowicz są wśród nominowanych do Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego.
Nominowano też trzy debiuty poetyckie. O nominacjach poinformował w piątek Urząd Miejski w Białymstoku. Do nagrody za 2023 rok zgłoszono ponad 70 pozycji w dwóch kategoriach: na najlepszą książkę spośród wszystkich gatunków literackich oraz na najlepszy ogólnopolski poetycki debiut roku. W tym roku nagroda zostanie przyznana po raz 33.
Kapituła nagrody - jak informuje na swojej stronie internetowej białostocki magistrat - w kategorii najlepsza książka nominowała cztery pozycje: reportaż „Jezus umarł w Polsce” Mikołaja Grynberga, komiks „Festiwal” Jacka Świdzińskiego, poemat „Obóz zabaw” Justyny Kulikowskiej oraz tom poetycki „Sejpak” Elżbiety Michalskiej i Katarzyny Zdanowicz.
Spośród debiutanckich tomików poetyckich kapituła nominowała trzy: „fuzja bordo” Karoliny Kapusty, „Zeszyt ćwiczeń” Joanny Łępickiej oraz „Potrzebne źródła” Mateusza Szymczyka.
Jak powiedział PAP przewodniczący kapituły Dawid Bujno, w tym roku kapituła była dość jednomyślna, jeśli chodzi o wybór nominowanych.
Ocenił, że w kategorii na najlepszą książkę było oczywiste, co się wyróżnia i jest najwybitniejsze. Natomiast jeśli chodzi o debiuty poetyckie, to - jak ocenił - tych wyróżniających się debiutów było w ubiegłym roku mniej. Zauważył, że tegoroczne nominacje powędrowały do trzech różnych tomików, napisanych w różnych nurtach i innym językiem.
Gala, podczas której zostaną ogłoszeni laureaci, zaplanowana jest na 22 marca.
Nagroda Kazaneckiego przyznawana jest od 1991 roku. W ubiegłym roku nagrodę otrzymało dwóch twórców - Marcin Mokry za tom poetycki „Żywe linie nowe usta” i Anouk Herman za debiut poetycki „Right into pod tramwaj”. Wśród dotychczasowych laureatów nagrody są m.in.: Mira Łuksza, Anna Kamińska, Aneta Prymaka-Oniszk, Ignacy Karpowicz, Jan Leończuk, Edward Redliński, Katarzyna Ewa Zdanowicz, Anna Sołbut, Krzysztof Czyżewski, Piotr Janicki, Agnieszka Pajączkowska i Andrzej Stasiuk.
Nagroda im. Kazaneckiego przyznawana jest żyjącym twórcom związanym ze środowiskiem artystycznym Białegostoku lub tym, którzy pochodzą z tego miasta, albo ich twórczość jest związana z miastem i regionem i których książki wydano w Białymstoku. Patron - Wiesław Kazanecki (1939-89), to urodzony w Białymstoku poeta, prozaik i publicysta. Debiutował w 1959 roku. Pierwszy zbiór wierszy pt. „Kamień na kamieniu” opublikował w 1964 r. Prawdziwym sukcesem poety okazał się jednak dopiero wydany w 1969 roku tomik „Portret z nagonką”. Krytycy pisali wówczas, że jego wiersze były „świadectwem zmagania się współczesnego poety z zachłanną rzeczywistością, która dawno utraciła swój wymiar etyczny”. Pośmiertnie ukazały się m.in. jego „Poezje wybrane”, „List na srebrne wesele”, „Wiersze ostatnie”.
źródło: PAP, Sylwia Wieczeryńska