Aktualności

fot. Daniel Bednarz
01.12.2021

„Się porobiło” – wystawa urodzinowa „Literatury na Świecie” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej otwarta [realacja i zdjęcia]

Wczoraj w warszawskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej zainaugurowana została wystawa z okazji półwiecza istnienia „Literatury na Świecie”, jednego z najważniejszych czasopism literackich w Polsce, którego wydawcą od 2010 roku jest Instytut Książki. Wystawę otworzył redaktor naczelny miesięcznika, Piotr Sommer.

Wystawa prezentuje kulisy projektowania okładek i doboru ikonografii do poszczególnych numerów miesięcznika „Literatura na Świecie”. Pośród eksponatów znalazła się kolekcja okładek z lat 2010-2021 wraz z obszernym komentarzem, który ujawnia założenia dotyczące technik i praktyk łączenia w piśmie słów z obrazem.

Instalacja „Na warsztacie” stawia pytania o sens i znaczenie kaligrafii ręcznej w dobie reprodukcji mechanicznej i cyfrowej. „Wąż z odrzutów” wije się wokół kwestii doboru materiału ilustracyjnego, a „Papier pakowy” jest kompozycją, gdzie nazwiska autorów „Literatury na Świecie” otrzymały kształt znaków firmowych.

Ozdobą wystawy jest mała antologia podpisów do zdjęć i grafik publikowanych w „Literaturze na Świecie”.

Wystawie i zbiorkowi z reklamami z czasopisma towarzyszy instalacja audio.

Kuratorami wystawy są Tomasz Frycz i Marcin Wicha, duet artystów, którzy od 2011 roku projektują okładki „Literatury na Świecie”.

Wystawę można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach 9-17 do 23 grudnia. Wstęp bezpłatny. W imieniu redakcji „Literatury na Świecie” i Instytutu Książki serdecznie zapraszamy na wernisaż.

Redakcja „Literatury na Świecie”: Anna Górecka, Jerzy Jarniewicz, Andrzej Kopacki, Kamil Piwowarski, Piotr Sommer (redaktor naczelny), Andrzej Sosnowski, Marcin Szuster (sekretarz redakcji), Anna Wasilewska, Łukasz Żebrowski.

Poniżej zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wernisażu autorstwa Daniela Bednarza: