Aktualności

„Eryka i Jan Drostowie. Mistrzowie szkła ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu”
02.12.2021

Muzeum Narodowe we Wrocławiu laureatem nagrody edytorskiej Pióro Fredry 2021

Wrocławskie Muzeum Narodowe otrzymało "Pióro Fredry" - główną nagrodę w konkursie na najlepszą edytorsko książkę - za publikację pt. „Eryka i Jan Drostowie. Mistrzowie szkła ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu”, autorstwa Barbary Banaś, z projektem graficznym Joanny Jopkiewicz.

Nagrodę wręczono w czwartek wieczorem podczas gali 29. Wrocławskich Targów Dobrych Książek.

Konkurs na Najlepszą Książkę Roku "Pióro Fredry" towarzyszy wrocławskim targom od początku, a jego głównym celem jest uhonorowanie wydawców książek opublikowanych w mijającym roku. Ocenie jury podlegają wartości merytoryczne, literackie, edukacyjno-poznawcze, a także poziom edytorski oraz typograficzno-artystyczny zgłoszonych książek. "Pióro Fredry" to jeden z pierwszych w kraju konkursów edytorskich.

Książka "Eryka i Jan Drostowie. Mistrzowie szkła ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu" autorstwa Barbary Banaś, z projektem graficznym Joanny Jopkiewicz, została doceniona przez jury za "umiejętną współczesną interpretację graficzną i typograficzną nawiązującą do epoki, w której tworzyli Drostowie".

Podczas czwartkowej gali 29. Wrocławskich Targów Dobrych Książek wręczono również Nagrodę Edytorską "Dobre Strony" dla najlepszej edytorsko książki dla dzieci. Trafiła ona do wydawnictwa Agora dla Dzieci za książkę "O, choroba" z tekstem Bogusia Janiszewskiego i ilustracjami Maxa Skorwidera.

Publikacja została doceniona przez jury „za dynamicznie skonstruowany i z werwą narysowany album komiksowy, za na zmianę barwny i czarno-biały świat, w którym pojawiają się charakterni bohaterowie i wartka akcja niosąca opowieść na ważny i poważny temat choroby nowotworowej dzieci”.

Oba zwycięskie wydawnictwa otrzymały po 20 tys. zł, które - zgodnie z regulaminem konkursu - muszą przeznaczyć na wydanie kolejnej książki.

Wrocławskie Targi Dobrych Książek, w których bierze udział ponad 100 wystawców, zakończą się w niedzielę.

źródło: PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna