Aktualności

10.09.2019

Seminarium „Biblioteka Nowa” w Starym Sączu i Rumi

Już w czwartek rozpocznie się druga część tegorocznej edycji Seminarium „Biblioteka Nowa”. Setka bibliotekarzy z całej Polski będzie uczestniczyć w dwóch konferencjach: w Starym Sączu (12-13 września) i Rumi (18-19 września).

Instytut Książki zaprosił do udziału kadrę kierowniczą bibliotek publicznych, w których planowana jest modernizacja obecnego obiektu lub budowa nowego. Instytut jest bowiem operatorem Priorytetu 2 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa „Infrastruktura bibliotek”, w ramach którego można uzyskać środki na remont, przebudowę, rozbudowę i budowę oraz wyposażenie budynków bibliotek publicznych w gminach wiejskich, gminach miejsko-wiejskich oraz gminach miejskich do 50 tys. mieszkańców: https://instytutksiazki.pl/biblioteki,5,infrastruktura-bibliotek-2016%E2%80%932020,1.html

Biblioteki, w których odbywać się będą Seminaria nie zostały wybrane przypadkowo. Zarówno Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu, jak i  Stacja Kultura - Miejska Biblioteka Publiczna im. Floriana Ceynowy w Rumi zostały zrealizowane w sposób wzorcowy z wykorzystaniem środków pochodzących z "Infrastruktury bibliotek".

Program Seminarium „Biblioteka Nowa” obejmuje m.in.:

Dzień I

10:00-11:30

Biblioteka 2.0 – przestrzeń zaprojektowana dla użytkownika

Stary Sącz: mgr inż. arch. Anna Szewczyk-Świątek, mgr inż. arch. Wojciech Świątek - Biuro 55 Architekci  i dyr. bibl. Maria Sosin

Rumia: dr hab. Jan Sikora - Biuro Sikora Wnętrza i dyr. bibl. Krystyna Laskowicz

12:00-13:00

Biblioteka dobrze zaprojektowana krok po kroku. O aranżacji wnętrz (Sabina Mazurek-Zawadzka)

13:00-13:30

Biblioteki publiczne: teraźniejszość i przyszłość. Wyniki badania opinii ekspertów i czytelników. Ewaluacja Programu „Infrastruktura bibliotek” (dr Paweł Kuczyński)

15:30-18:00

Zapach biblioteki. Nieoczywisty pomysł na promocję czytelnictwa (Katarzyna Stryczniewicz)

***

Dzień II

8:30 – 13:00

Wizyty w bibliotekach:

Stary Sącz: Barcice, Gołkowice Górne, Podegrodzie, Kamionka Wielka

Rumia: Bolszewo, Kartuzy, Sopot, Gdynia

Przypomnijmy, że w czerwcu odbyła się pierwsza część Seminarium „Biblioteka Nowa” – wizyta studyjna w bibliotekach Austrii i Niemiec. Relację można przeczytać tutaj (https://bibliotekapubliczna.com/artykul/Seminarium-Biblioteka-Nowa/9082) – tekst został opublikowany w numerze 7-8 miesięcznika „Biblioteka Publiczna”.