Aktualności

fot. domena publiczna
22.07.2022

Sejm ustanowił 2023 Rokiem Maurycego Mochnackiego

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w piątek ustanowił 2023 Rokiem Maurycego Mochnackiego, uznając intelektualną, moralną i patriotyczną wielkość tego Wolnego Polaka. Za przyjęciem uchwały głosowało 427 posłów, nikt nie był przeciw, cztery osoby wstrzymały się od głosu.

„Civis Polonus. Hostem Moscoviensem – Obywatel Polski, wróg Moskwy - taki napis umieścili na grobie Maurycego Mochnackiego w Auxerre jego towarzysze broni i emigracyjnego losu” – głosi uchwała, w której podano też, że 13 września 2023 roku przypada 220. rocznica urodzin Maurycego Mochnackiego – konspiratora, dziennikarza, krytyka literackiego, pianisty, członka niemal wszystkich ówczesnych tajnych sprzysiężeń przeciw Rosji w Warszawie i żołnierza Powstania Listopadowego, odznaczonego orderem Virtuti Militari, wielokrotnie rannego w kolejnych bitwach z Moskalami. Walczył pod Olszynką Grochowską, Ostrołęką, Wawrem, Okuniewem i nad Liwcem, najpierw jako szeregowiec, później oficer.

„Po upadku Powstania zmuszono go do emigracji, a rosyjskie władze zaborcze skazały go zaocznie na śmierć przez powieszenie. Tyranii Rosji przeciwstawiał polskie umiłowanie wolności. O tym zderzeniu cywilizacyjnym – wschodniego samodzierżawia i republikańskiego ducha demokracji dawnej Rzeczypospolitej” – pisał trafnie w pierwszym historycznym opisaniu wojny polsko-rosyjskiej „Powstanie narodu polskiego w roku 1830 i 1831”. „Do dziś wiele z jego diagnoz dotyczących natury Rosji i jej imperialistycznych dążeń, związanych zwykle także z kulturowy, barbarzyństwem, nie straciło na aktualności” – czytamy w uchwale. Podkreślono, że „Maurycy Mochnacki, współtwórca Związku Wolnych Polaków, jako myśliciel polityczny postawił przed współczesnymi sobie rodakami zadanie, które nie przebrzmiało do dziś. Pisał, że naród wtedy jest wolny do trwania i zwycięstw, gdy »uzna się w jestestwie swoim«, czyli ma świadomość swojego ducha narodowego i własnych możliwości. Uważał, że Polacy mają prawo być dumni ze swych republikańskich tradycji, z tego, że są »najstarszymi synami europejskiej wolności«. Był twórcą nowoczesnego pojęcia polskiego narodu politycznego”.

Przypomniano, że „Maurycy Mochnacki był także teoretykiem polskiego romantyzmu, twórcą jego podstaw i jednym z najważniejszych krytyków literackich epoki, autorem licznych recenzji i artykułów poświęconych twórczości, w tym rozprawy »O duchu i źródłach poezji w Polszcze«”. Uchwała głosi, że Mochnacki „był jednym z najświatlejszych umysłów swej epoki. Dorobek intelektualny i bohaterskie czyny na polach bitew stawiają tego rycerza sprawy polskiej w szeregu wielkich Polaków”. „Zmarł we Francji w 1834 roku. W listopadzie 2021 roku szczątki Maurycego Mochnackiego zostały uroczyście sprowadzone do Polski i pochowane na warszawskim Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, uznając intelektualną, moralną i patriotyczną wielkość tego Wolnego Polaka ogłasza rok 2023 Rokiem Maurycego Mochnackiego” – podano. 

źródło: PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna