Aktualności

22.07.2022

Książkowe zajęcia dla ojców i dzieci w Bibliotece Raczyńskich

W najbliższą sobotę (23 lipca) odbędzie się kolejna odsłona cyklu CZYTATY, na który składają się wydarzenia kierowane przede wszystkim do ojców i dzieci (badania wskazują, że chłopcy czytają więcej, gdy widzą czytającego tatę).

Cykl CZYTATY przez lata rozwinął się w jeden ze sztandarowych projektów Biblioteki Raczyńskich. Ma on na celu poszerzenie zainteresowań obecnych i (zwłaszcza!) przyszłych czytelników. Autorką koncepcji wydarzenia, którego pierwsza edycja odbyła się w 2017 roku, jest dyrektor Biblioteki Raczyńskich Anna Gruszecka.

– „Od lipca do października w wybrane soboty spotykać się będziemy na zajęciach poświęconych zmysłom. Będą ciekawostki, wspólne czytanie, a także eksperymenty. Na dzieci i rodziców czekają zajęcia, podczas których sprawdzimy działanie różnych zmysłów: słuchu, węchu, smaku czy zdolności patrzenia i dostrzegania. Zaprosimy m.in. na warsztaty wykonywania okładek do ulubionych książek, w których zastosowane będą różne faktury oraz warsztaty opisywania filmu i obrazu” – zapowiedziała dyrektor Biblioteki Raczyńskich Anna Gruszecka.

Piękne wnętrza zmodernizowanego historycznego gmachu Biblioteki Raczyńskich, w których odbędą się spotkania, pomogą wykształcić jeszcze jeden zmysł – zmysł wrażliwości i dobrego smaku. Punktem wspólnym wszystkich wydarzeń będzie wspólne czytanie. Tegoroczne CZYTATY będą więc połączeniem informacji z pogranicza biologii i fizyki z kreatywnymi działaniami plastycznymi, literackimi i eksperymentami naukowymi.

Najbliższe spotkania z cyklu CZYTATY zapowiadają się następująco:

- 23 lipca, godz. 12:00 CZYTATY 6 zmysłów: Węch. Warsztaty z Małym Inżynierem.

- 6 sierpnia, godz. 12:00 CZYTATY 6 zmysłów: Wzrok. Warsztaty z patrzenia Katarzyną Drozdowską-Sawińską z Muzeum Narodowego.

- 20 sierpnia, godz. 12:00 CZYTATY 6 zmysłów: Smak. Warsztaty o dobrym smaku z Joanną Krzyżanek.

Zajęcia kierowane są do dzieci w wieku 6-10 lat i ich rodziców. Wstęp na nie jest darmowy. Cykl CZYTATY został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.