Aktualności

03.02.2021

Rusza kolejna edycja Konkursu Przecinek i Kropka

Empik ogłasza 12. edycję Konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą Przecinek i Kropka. To jeden z najbardziej prestiżowych i cenionych polskich konkursów dotyczących literatury dla najmłodszych. W tegorocznej edycji wprowadzono kilka zmian - przyjmowane są zgłoszenia książek wyłącznie polskich autorów, laureatów w kategoriach wiekowych wybierze jury, a czytelnicy w głosowaniu przyznają swoją dodatkową Nagrodę.

Już po raz dwunasty jury wybierze najlepsze tytuły spośród dziecięcych wydawnictw opublikowanych w ciągu całego roku. Poznamy najpiękniejsze, najciekawsze i najmądrzejsze książki dla dzieci w trzech kategoriach wiekowych. Laury zostaną przyznane tytułom przeznaczonym dla maluchów do 5. roku życia, dla dzieci w przedziale wiekowym 6-8 lat oraz 9-12 lat. Od tej edycji w konkursie mogą brać udział tylko książki polskich autorów i ilustratorów. Ocenie zostanie poddane to, co w lekturach dla młodych czytelników najważniejsze: jakość literacka, dbałość o ilustracje i wartość edukacyjna. Kapitułę konkursu Empiku tworzą: psycholog dziecięca – dr Aleksandra Piotrowska, specjalistki od literatury dziecięcej Ewa Świerżewska i Katarzyna Stoparczyk, znana m.in. z radiowych programów o tematyce dziecięcej, historyczka sztuki – Ewa Solarz oraz Nauczyciel Roku i ambasador warsztatów Przecinek i Kropka – Przemysław Staroń.

W zmaganiach o tytuł Najlepszej Książki mogą brać udział publikacje polskich twórców, które po raz pierwszy ukazały się na polskim rynku drukiem i miały swoją premierę w 2020 roku. Do nagrody wydawcy mogą zgłaszać także utwory w zmienionej szacie graficznej. Na początku marca 2021 roku jury wybierze po 5 najlepszych książek w każdej kategorii wiekowej, a następnie wyłoni zwycięzców. Dodatkowo zostanie przyznana Nagroda Publiczności. Spośród nominowanych publikacji czytelnicy - rodzice i dzieci - wybiorą swojego faworyta. Głosowanie internautów rozpocznie się 24 marca i potrwa do 14 kwietnia. Laureatów wybranych przez Jury oraz Nagrodę Publiczności poznamy 22 maja 2021 r. podczas Wirtualnych Targów Książki.

Więcej informacji pod tym adresem.