Aktualności

14.09.2022

Rozpoczyna się festiwal Literacki Świdwin

Dziś rozpoczyna się festiwal Literacki Świdwin im. Jana Śpiewaka i Anny Kamieńskiej. W 53. edycji imprezy wezmą udział m.in. Agata Romaniuk, Filip Springer, Tomasz S. Markiewka, Magdalena Grzebałkowska, Justyna Bargielska i Wojciech Jagielski.

Początki świdwińskiego festiwalu sięgają 1970 roku. To wtedy Stanisław Misakowski, ówczesny kierownik Świdwińskiego Ośrodka Kultury, zainicjował konkurs poetycki. Na patrona konkursu obrał Jana Śpiewaka – warszawskiego poetę i eseistę. Od roku 2004 konkurs nazwano im. Jana Śpiewaka i Anny Kamieńskiej (zmarłej poetki i żony patrona konkursu). W 2020 roku postanowiono rozszerzyć formułę i zorganizować kilkudniowe wydarzenie, a do tematów poetyckich dołączono te związane z prozą, a szczególnie literaturą faktu.

Tydzień temu poznaliśmy laureatów tegorocznej edycji konkursu. Tym razem jury zdecydowało o nieprzyznawaniu nagrody głównej w części poetyckiej. W gronie laureatów znalazło się sześć osób. Drugie miejsce ex aequo zajęli Elżbieta Sala-Hołubowicz i Piotr Piątek, trzecie miejsce ex aequo Dorota Dobak-Hadrzyńska i Ida Sieciechowicz, zaś dodatkowe wyróżnienia przyznano Adamowi Falkowskiemu i Jakubowi Sęczykowi

W częśći reporterskiej jury podjęło decyzję o przyznaniu nagrody głównej oraz trzech równorzędnych wyróżnień. Nagroda główna trafiła do Szymona Opryszka, zaś wyróżnieni zostali Piotr Kanikowski, Krzysztof Martwicki i Damian Nowicki.

Gala wręczenie nagród laureatom odbędzie się w Świdwińskim Ośrodku Kultury ZAMEK w niedzielę, 18 września o godzinie 14:00.

Z pełnym programem festiwalu można zapoznać się TUTAJ.