Aktualności

15.09.2022

XIV Festiwal Piosenki Literackiej im. Łucji Prus w dniach 30 września - 2 października

Konkurs młodych artystów, a także koncerty gwiazd jak Mietek Szcześniak czy Katarzyna Groniec złożą się na XIV Festiwal Piosenki Literackiej im. Łucji Prus w Białymstoku. Impreza odbędzie się w dniach 30 września - 2 października.

Organizatorem festiwalu imienia Łucji Prus, piosenkarki pochodzącej z Białegostoku, jest miejscowy Podlaski Instytut Kultury. Konkurs skierowany jest do uczniów i studentów szkół artystycznych oraz artystów niezwiązanych zawodowo z estradą; ma służyć ich promocji.

„Początek jesieni to tradycyjnie znak, że zbliża się Festiwal Piosenki Literackiej im. Łucji Prus” – powiedziała w środę na konferencji prasowej wicedyrektorka Podlaskiego Instytutu Kultury Agnieszka Kurzyna-Zarzecka. Dodała, że festiwal cieszy się dużym zainteresowaniem i na stałe wpisał się do kalendarza wyczekiwanych imprez.

Agnieszka Kurzyna-Zarzecka mówiła, że festiwal rozpocznie się w piątek 30 września, a przesłuchania konkursowe odbędą się w sobotę. „Wystąpi 20 młodych utalentowanych osób. Zawsze mamy taką nadzieję, że będzie to dla nich początek muzycznej kariery i tego oczywiście uczestnikom życzymy” – dodała.

Na konkurs napłynęło 50 zgłoszeń z całej Polski – poinformowała koordynatorka festiwalu Marta Szałkiewicz. Oceniła, że tegoroczny poziom jest bardzo dobry.

Uczestnicy zaprezentują bardzo różnorodny repertuar, będzie można usłyszeć przede wszystkim piosenki z tekstami Agnieszki Osieckiej, Jeremiego Przybory, Wojciecha Młynarskiego, Bułata Okudżawy. Szałkiewicz powiedziała, że otrzymują też zgłoszenia ze współczesnymi tekstami, w tym roku będzie można usłyszeć piosenki ze słowami np. Mietka Szcześniaka i Jacka Cygana.

Jedna z uczestniczek tegorocznej edycji Elżbieta Krysiewicz, która już wcześniej brała udział w konkursie, mówiła na konferencji, że wartością tego konkursu jest atmosfera a także inni uczestnicy, z którymi tworzą społeczność, wymieniają się doświadczeniami i mogą ze sobą współpracować. Dodała, że w przyszłości myśli o karierze artystycznej, a konkurs to dobra okazja, żeby oswoić się ze sceną.

Młodych artystów będzie oceniać jury w składzie: Włodzimierz Nahorny, Nula Stankiewicz, Janusz Strobel, Jan Wołek. W tym roku do grona jurorów dołączyła aktorka i wokalistka Agnieszka Możejko-Szekowska, która jest laureatką I edycji festiwalu im. Łucji Prus.

Mówiła na konferencji, że pamiętając swoje emocje i przeżycia związane z występem będzie podchodziła do uczestników - jak podkreślała – „z dużą empatią, uważnością, czułością i ciekawością". "Będę bardzo czujnie obserwowała i chłonęła wszystkich ludzi, którzy zdecydowali się wziąć udział w konkursie” – dodała.

Oprócz konkursowych przesłuchań zaplanowano trzy recitale. W piątkowy wieczór wystąpią z koncertem jurorzy Nula Stankiewicz (wokal), Janusz Strobel (gitara) i Włodzimierz Nahorny (fortepian). „Ten koncert będzie wielkim świętem piosenki literackiej” – powiedziała Szałkiewicz. Dodała, że będzie to okazja dla młodych artystów usłyszeć mistrzów.

Z projektem „Nierówni” z poezją ks. Jana Twardowskiego wystąpi Mietek Szcześniak. Artysta wybrał wiersze i stworzył do nich muzykę. Na zakończenie, po koncercie galowym wystąpi Katarzyna Groniec ze spektaklem muzycznym „Niektóre sytuacje”.

Łucja Prus (1942-2002) zadebiutowała w wieku 20 lat w Ogólnopolskim Konkursie Piosenkarskim, w którym zdobyła drugą nagrodę. Występowała na festiwalach, brała udział w estradowych programach poetyckich, tworzyła muzykę do filmów animowanych i fabularnych. Współpracowała m.in. z Januszem Muniakiem, Włodzimierzem Nahornym, Jonaszem Koftą, Janem Wołkiem, Agnieszką Osiecką, Alicją Majewską, Jerzym Połomskim i zespołem Skaldowie. Za zasługi dla kultury została pośmiertnie odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

źródło: PAP, Sylwia Wieczeryńska

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna