Aktualności

fot. materiały ambasady
26.10.2021

Rok Norwida w Ottawie

15 października w siedzibie Ambasady RP w Ottawie odbyło się multidyscyplinarne wydarzenie pt. „Cyprian Kamil Norwid – A Polish Poet of Today” zorganizowane z okazji 200. rocznicy urodzin Cypriana Kamila Norwida oraz Roku Norwida we współpracy ze Slavic Research Group Wydziału Języków Nowożytnych i Literatury Uniwersytetu Ottawskiego.

W programie wydarzenia znalazły się m.in. wykład poświęcony życiu i dorobkowi artysty wygłoszony przez prof. Richarda Sokoloskiego, dyrektora Slavic Research Group, pokaz filmu krótkometrażowego „Vade-mecum” w reżyserii braci Quay, który został udostępniony placówce przez Instytut Polski w Londynie i Instytut Książki, kanadyjska premiera nowych angielskich tłumaczeń wierszy Norwida w przekładzie prof. Richarda Sokoloskiego („Moja piosnka”, „Nerwy”, „Przeszłość”, „Do obywatela Johna Brown” – recytacji wierszy towarzyszył akompaniament muzyczny w wykonaniu pianistki Jenny Richards z Ottawa Chamberfest, która zaprezentowała utwory Fryderyka Chopina), wystawa „Poezja i dobroć” przygotowana przez MSZ we współpracy z Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.

Wydarzenie miało format hybrydowy – z udziałem publiczności i transmisją na żywo przez stronę facebookową Ambasady RP w Ottawie. W ramach obowiązujących regulacji prowincjonalnych dot. organizowania wydarzeń publicznych bezpośredni udział wzięło 25 osób, w tym Ambasador UE Melita Gabrič, Ambasador Estonii Kārlis Eihenbaums, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego w Ottawie, członkowie Polonii, studenci Uniwersytetu Ottawskiego i Carleton University i Kanadyjczycy zainteresowani polska kulturą. 

Transmisja wydarzenia dostępna jest pod poniższym adresem:

https://facebook.com/PLinCanada/videos/390871659339158