Aktualności

16.12.2022

Reportaż o Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnogrodzie w ramach cyklu TVP Kultura

W sobotę 17 grudnia 2022 roku o godzinie 18:25 na antenie TVP Kultura wyemitowany zostanie drugi odcinek cyklu „Eureka Biblioteka!”, poświęconego bibliotekom, które uzyskały wsparcie Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 (NPRCz 2.0). Tym razem reportaż opowie o Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnogrodzie.

Zlokalizowana w budynku zabytkowej synagogi tarnogrodzka biblioteka oprócz książek zapewnia dostęp do nowoczesnych technologii wszystkim czytelnikom, w tym dzieciom, osobom niepełnosprawnym oraz seniorom. Biblioteka wyróżnia się m.in. tym, że oferuje „książkę na telefon”, czyli możliwość wypożyczenia pozycji literackich z dostawą do domu. Stanowi ona także lokalne centrum dostępu do kultury i wiedzy. Przy bibliotece działają ponadto Tarnogrodzkie Muzeum Nożyczek, Multimedialne Centrum Historii Tarnogrodu oraz Regionalna Izba Pamięci, w której gromadzone są informacje, fotografie i dokumenty dotyczące regionu.

Program „Eureka Biblioteka!” to m.in. opowieść o tym, że współczesne biblioteki są dostępne dla każdego, bez względu na wiek czy status materialny. Placówki te nie zapominają o potrzebach osób starszych oraz niewidomych i słabowidzących, zapewniając audiobooki i książki z dużą czcionką, ułatwiające czytanie. W zasobach bibliotek coraz częściej znajdują się gry edukacyjne, a nawet konsole do gier dla młodszych czytelników. Organizowane są również tematyczne warsztaty czy lekcje biblioteczne, nawiązujące nie tylko do ulubionych bohaterów oraz innych motywów literackich, lecz także przekazujące chętnym podstawy programowania czy wiedzy o kosmosie. Zgodnie z duchem czasu nowoczesne biblioteki dysponują całodobowymi wrzutniami do zwrotu książek oraz książkomatami do ich wypożyczania. Niektóre z przedstawianych w cyklu TVP Kultura bibliotek są otwarte nawet przez 7 dni w tygodniu.

Kolejny odcinek z cyklu „Eureka Biblioteka!” zostanie wyemitowany w TVP Kultura 31 grudnia o godzinie 18:15. Będzie to filmowa relacja z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie. Kolejne premiery z podróży po najciekawszych bibliotekach zostały zaplanowane już na 2023 rok.

***

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 (NPRCz 2.0) to wieloletni program rządowy na lata 2021–2025, w ramach którego środki w wysokości ponad miliarda złotych (60% – budżet państwa, 40% – wkład własny beneficjentów) zostaną przeznaczone na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce. To największy i jeden z najważniejszych – z uwagi na skalę oddziaływania i budżet – programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest wsparcie, promocja i rozwój czytelnictwa w Polsce, kształtowanie postaw proczytelniczych, zwiększanie dostępu do wszelkich formatów książek, wzmacnianie kompetencji posługiwania się językiem ojczystym oraz roli bibliotek publicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego i centrów dostępu do kultury i wiedzy.  W skład NPRCz 2.0 wchodzą cztery priorytetowe obszary wsparcia, zarządzane przez Biblioteką Narodową, Instytut Książki, Narodowe Centrum Kultury oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki. W ramach NPRCz 2.0 m. in. blisko pół miliarda złotych zł trafi na rynek wydawniczy (zakup nowości książkowych dla bibliotek), a kolejnych kilkaset milionów zostanie przeznaczonych na modernizację i budowę bibliotek.