Aktualności

Jerzy Pilch / fot. Olga Majrowska
06.02.2024

Remont domu Jerzego Pilcha rozpocznie się jeszcze w tym roku

Adaptacja domu w Wiśle, w którym mieszkał zmarły w 2020 roku pisarz Jerzy Pilch, dla potrzeb miejsca pracy twórczej, ma się rozpocząć jeszcze w tym roku. Tadeusz Papierzyński z wiślańskiego magistratu powiedział PAP, że trwają już prace projektowe.

Wolę współtworzenia domu pracy twórczej im. Jerzego Pilcha przez województwo śląskie i miasto Wisła oba samorządy wyraziły jesienią ubiegłego roku. Sercem nowej instytucji kultury ma być wiślański dom pisarza.

„Trwają już prace przy projekcie adaptacji budynku. Ma być gotowy na przełomie maja i czerwca. Wówczas wystąpimy do starostwa o pozwolenie na budowę. Mam nadzieję, że jesienią uda się wyłonić wykonawcę prac, a wtedy pierwsze prace mogłyby zostać wykonane jeszcze w tym roku. Jest to realne, tym bardziej że śląski urząd marszałkowski zarezerwował w tegorocznym budżecie 600 tys. zł na ten cel” – powiedział PAP Tadeusz Papierzyński.

Burmistrz Wisły Tomasz Bujok informował PAP z końcem października ubiegłego roku, że szacunkowy koszt remontu i adaptacji domu wynosi około 1,8 mln zł.

Nowa instytucja ma zająć się między innymi rozwijaniem Festiwalu Słowa im. Jerzego Pilcha „Granatowe Góry”, który odbywa się w Wiśle. Według Bujoka, w samym budynku powstać ma dom pracy twórczej, który stanie się też areną wydarzeń kulturalnych, szczególnie literackich. Przybliżone ma tam być także życie i twórczość Jerzego Pilcha.

Samorząd Wisły odkupił dom rodzinny pisarza Jerzego Pilcha wiosną 2022 roku za 700 tys. zł.

Jerzy Pilch, pisarz, publicysta, dramaturg i scenarzysta filmowy, urodził się 10 sierpnia 1952 roku w rodzinie ewangelickiej w Wiśle. Spędził tam pierwsze 10 lat życia. Później przeprowadził się z rodzicami do Krakowa. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 80. publikował felietony w „Tygodniku Powszechnym”. W 1999 roku przeniósł się na łamy „Polityki”. W latach 2006-09 jego felietony ukazywały się w „Dzienniku”, a później w „Przekroju”.

Jest autorem wielu książek, między innymi takich jak „Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej”, „Pod Mocnym Aniołem” i „Bezpowrotnie utracona leworęczność”. Zmarł 29 maja 2020 roku w Kielcach, gdzie został pochowany.

źródło: PAP, Marek Szafrański

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna