Aktualności

fot. archiwum prywatne
23.06.2021

Promotor Polski. Laudacja dla prof. Tokimasy Sekiguchiego

Niezwykle ucieszyła mnie i wzruszyła do łez decyzja Kapituły Nagrody Instytutu Książki Transatlantyk o przyznaniu tegorocznej Nagrody profesorowi Tokimasie Sekiguchiemu – najwybitniejszemu obecnie tłumaczowi literatury polskiej w Japonii, którego przekłady na język japoński zdobyły już liczne nagrody literackie. Tym bardziej cieszy nas fakt docenienia w kraju kunsztu i pracy Pana Profesora na rzecz popularyzacji kultury i literatury polskiej na świecie.

Od wielu lat współpraca Instytutu Polskiego w Tokio z prof. Tokimasą Sekiguchim jest bardzo intensywna. Chciałabym podkreślić nie tylko wybitne osiągnięcia translatorskie Profesora w przybliżeniu japońskiemu czytelnikowi najważniejszych dzieł polskiej literatury i kultury, ale również Jego wielkie zaangażowanie w promocję pozytywnego wizerunku Polski w Japonii w formie m.in. organizacji corocznych konferencji NPO „Forum Polska”, którego jest przewodniczącym.

Trudno przecenić zasługi Profesora w popularyzacji kultury, literatury i języka polskiego oraz Jego działania na rzecz rozwoju stosunków polsko-japońskich.

Maria Żurawska
Dyrektor Instytutu Polskiego w Tokio