Aktualności

plakat spektaklu / Teatr im. Juliusza Osterwy
08.02.2024

Premiera spektaklu „Jak płakać w miejscach publicznych” w Teatrze im. Juliusza Osterwy 15 lutego

O tym, jak radzić sobie z problemami psychicznymi, opowiada spektakl „Jak płakać w miejscach publicznych” na podstawie powieści Emilii Dłużewskiej. Premierę w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie zaplanowano na 15 lutego.

„Choroby psychicznej, trudności, smutku, poczucia straty można doświadczać w każdym wieku. Chciałabym, żeby mężczyźni i kobiety poczuli się dzięki naszemu spektaklowi przytuleni i – być może – zachęceni do szukania pomocy, jeśli jej potrzebują” – powiedziała reżyserka spektaklu, Mira Mańka, podczas próby medialnej w środę.

Przypomniała, że spektakl jest inspirowany bestsellerową książką pod tym samym tytułem, która została wydana na początku 2023 r. To debiut książkowy Emilii Dłużewskiej, dziennikarki związanej z „Gazetą Wyborczą” i magazynem „Książki”. „To jest szalenie ważny moment, w którym osoby około 30. roku życia zaczynają pisać takie książki. Lubię myśleć, że jesteśmy pokoleniem diagnozy i literatura, która się pojawia, dotyczy bezpośrednio naszych doświadczeń” – powiedziała Mańka.

Jej zdaniem, w ostatnich latach wiele kobiet i mężczyzn pisze o swoich doświadczeniach związanych z depresją, lękiem i pobytem w szpitalu psychiatrycznym. „Mam wrażenie, że to jest literatura manifestacyjna dla naszego pokolenia i dlatego pojawia się w teatrze w tym momencie, bo reżyserki i reżyserzy doświadczają bardzo podobnych rzeczy, co literaci i literatki” – dodała Mańka.

„To jest nasz czas na budowanie i opowiadanie manifestów, które są miękkie, nie budują murów między nami a wami, a raczej otwierają się i mówią: »tu jesteśmy, tacy jesteśmy i to jest super«” – powiedziała reżyserka.

Mówiąc o scenografii spektaklu Mańka podała, że jest zrobiona z futra i innych miękkich elementów, które pozwalają „w skrócie teatralnym przedstawić, jak może wyglądać głowa każdej osoby, w tym wypadku 30-latki”.

Dwa oblicza bohaterki – maniakalne i depresyjne – pokazują na scenie Kamila Janik i Beata Passini. „Jesteśmy przedstawicielkami jakiegoś stanu emocjonalnego w danej chwili” – powiedziała Passini. Zdaniem Janik, spektakl stara się przekonać widza do interpretowania swoich emocji. „Zachęca do tego, żeby być blisko siebie i oglądać siebie w różnych stanach” – stwierdziła.

Za scenografię i kostiumy w „Jak płakać w miejscach publicznych” odpowiada Katarzyna Sobolewska, muzykę - Magdalena Dubrowska, reżyserię światła – Piotr Bartoszewicz, zdjęcia – Aleksander Wolak. Inspicjentką jest Klaudia Wierzchoń.

Pokazy przedpremierowe na Małej Scenie Teatru im. Juliusza Osterwy zaplanowano 14 i 15 lutego. W przyszły czwartek odbędzie się również premiera. Kolejne spektakle przewidziano od 16 do 18 lutego, a także 24 i 25 lutego.

źródło: PAP, Piotr Nowak

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna