Aktualności

29.08.2018

Powstanie biblioteka w Czarnym Dunajcu

W Czarnym Dunajcu w dawnym budynku gimnazjum na przełomie 2019 i 2020 roku otwarta zostanie biblioteka. Tutejsza Gminna Biblioteka Publiczna uzyskała 2 miliony złotych na rozbudowę i przebudowę budynku, a także na dostosowanie go do potrzeb czytelników. Dotacja została przyznana w ramach priorytetu Infrastruktura Bibliotek 2016-2020 będącego częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Operatorem priorytetu Infrastruktura Bibliotek jest Instytut Książki.

Najpierw działał tu sąd, później gimnazjum, a wkrótce w przedwojennym gmach zagoszczą książki. Zabytkowy budynek stoi w centrum Czarnego Dunajca, przy skrzyżowaniu ulic Mościckiego i Jana Pawła II. Pochodzi z początku 20. wieku. Od kilku lat stoi nieużywany.

Budynek zostanie gruntownie wyremontowany i przystosowany pod bibliotekę. Będą nowe okna, elewacja, ale jego charakter ma zostać zachowany.

– Przetarg na remont planujemy ogłosić jeszcze w tym roku, a inwestycja rozpocznie się w przyszłym, na wiosnę – informuje Jacek Piotrowski, który zajmuje się pozyskiwaniem dotacji w gminie Czarny Dunajec. – Zależy nam na tym, żeby uratować ten zabytkowy budynek przez zniszczeniem.

Koszt całej inwestycji to około 3 mln zł. Roboty mają się zakończyć na przełomie 2019 i 2020 roku. Obecnie tutejsza biblioteka mieści się w gminnym przedszkolu przy ul. Targowej.

– Teraz jest to najbardziej potrzebna inwestycja dla Czarnego Dunajca, bo ujęcie wody zrobiliśmy, drogi też. W przyszłości chcemy do tego budynku przenieść także Gminne Centrum Kultury, które ma siedzibę w remizie OSP – mówi Józef Babicz, wójt Czarnego Dunajca.

[źródło: tygodnikpodhalanski.pl]