Aktualności

29.08.2018

Kody Miasta dla najmłodszych czytelników

Baltazar Gąbka, Ferdynand Wspaniały, Pies Dżok, a może po prostu Smok Wawelski – historie tych związanych z Krakowem bajkowych postaci będzie można niebawem ściągnąć wprost z literackich ławek. Projekt Kody Miasta, czyli spacer literackimi ławkami Krakowa, wzbogaci sześć nowych postaci z literatury dziecięcej.

6 września nowe ławki pojawią się w skwerze parkowym przy Alei Daszyńskiego, a także na Bulwarach Wiślanych pod rzeźbą Smoka Wawelskiego. Inauguracji ławek dla najmłodszych czytelników towarzyszyć będą m.in.: spotkanie z autorką książeczek dla dzieci i dziennikarką Radia Kraków, Barbarą Gawryluk, a także warsztaty wymyślania historii.

To już kolejna odsłona projektu Kody Miasta realizowanego przez Krakowskie Biuro Festiwalowe. Po Nowej Hucie i Kazimierzu, Grzegórzki to następna dzielnica spoza centrum Krakowa, w której znajdą się literackie ławeczki, tym razem – z uwagi na  usytuowanie w pobliżu popularnego parku zabaw dla dzieci czy rzeźby smoka wawelskiego) – przeznaczone dla najmłodszych.

Premierze ławek przy Alei Daszyńskiego towarzyszyć będą rozmaite atrakcje dla dzieci – o godzinie 12.00 rozpocznie się spotkanie z Barbarą Gawryluk, podczas którego dzieci poznają historię Psa Dżoka, a następnie warsztaty literackie o godz. 13.00, w trakcie których uczestnicy będą wspólnie wymyślać niezwykłą historię związaną z Krakowem.

Zależy nam na podsycaniu w dzieciach ich naturalnej potrzeby tworzenia historii, konfabulowania, bawienia się słowem. Z wielu doświadczeń wynika, że pielęgnowanie w dzieciach żywiołu opowieści daje niezwykłe przełożenie na rozwój kreatywności literackiej u najmłodszych – mówi Andrzej Kulig, zastępca prezydenta ds. polityki społecznej, kultury i promocji miasta. Podczas zabaw do wygrania będą również książki dla dzieci wydane przez Wydawnictwo Literackie, partnera premiery.

Wśród związanych z Krakowem bohaterów znaleźli się między innymi: znany wszystkim Baltazar Gąbka pióra Stanisława Pagaczewskiego, Babcia Brygida stworzona przez Dorotę Terakowską; wierny Pies Dżok, którego historię spisała Barbara Gawryluk; Maszyna Konstruktora Trurla z „Cyberiady” Stanisława Lema, Detektyw Pozytywka, którego z pewnością znają czytelnicy Grzegorza Kasdepke, a także Ferdynand Wspaniały Ludwika Jerzego Kerna.

– Na każdej z nowych  literackich ławeczek, zarówno dziecko, jak i dorosły mogą posłuchać historii wesołych, tajemniczych i wzruszających – mówi Barbara Gawryluk, autorka książek dla dzieci, w tym „Przygód Psa Dżoka”. – Na pewno wszyscy polubią Baltazara Gąbkę czy Babcię Brygidę, przeżyją przygodę z Ferdynandem Wspaniałym czy detektywem Pozytywką, Cieszę się, że poznają również psa Dżoka, który teraz w Krakowie ma nie tylko pomnik, ale też ławeczkę.

Wszystkie ławki opatrzone zostały specjalnymi tabliczkami, na których obok imienia i nazwiska bohatera znalazł się również specjalny kod QR. Każdym urządzeniem mobilnym wyposażonym w aplikację do odczytywania kodów QR możemy zeskanować ukryty szyfr. Za jego pomocą trafiamy bezpośrednio na stronę internetową, gdzie można przeczytać biografię danej postaci literackiej oraz fragment książki zarówno w wersji tekstowej, jak i audio. Dodatkowo na stronie znajduje się interaktywna mapa, dzięki której można łatwo odnaleźć wszystkie literackie ławki – a także wybrane, najważniejsze literackie adresy Krakowa.

***

Projekt Kody Miasta to nie tylko bogata wirtualna biblioteka multimedialnych treści: fragmentów tekstów, bezcennych nagrań archiwalnych, fotografii i biogramów najważniejszych postaci krakowskiego życia literackiego na przestrzeni kilku stuleci. Estetyczne tabliczki zadedykowane literackim patronom umieszczone w przestrzeni miejskiej to również sposób promocji Krakowa Miasta Literatury UNESCO wśród mieszkańców i turystów. Projekt akcentuje prestiżowy tytuł w  przestrzeni publicznej, którym Kraków został uhonorowany już cztery lata temu i urzeczywistnia ideę literatury wchodzącej w tkankę miasta. Blisko dwieście tabliczek z nazwiskami literackich patronów imponuje i pokazuje siłę literackiego dziedzictwa miasta. Dzięki nagraniom archiwalnym w projekcie usłyszeć możemy głosy m.in. Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza, Adama Zagajewskiego, Ryszarda Krynickiego, Ewy Lipskiej, Julii Hartwig czy Ziemowita Szczerka. Literackie ławeczki oplatają Planty, znajdują się w Parku Ratuszowym w Nowej Hucie, a także na kamienicach Kazimierza.

Więcej o projekcie: http://kody.miastoliteratury.pl/