Aktualności

27.04.2020

Powstał Gdański Fundusz Wydawniczy

Władze Gdańska uruchamiają specjalny program wsparcia lokalnych księgarń i wydawnictw znajdujących się w kryzysie w związku z epidemią koronawirusa. W ramach Gdańskiego Funduszu Wydawniczego o puli 400 tys. zł zakupione zostaną książki o mieście i Pomorzu.

„Wiele osób związanych z rynkiem książki znalazło się w trudnej sytuacji finansowej. Autorzy i wydawcy częściowo przenieśli się do internetu. W trosce o tę branżę ustanowiliśmy Gdański Fundusz Wydawniczy, adresowany do gdańskich księgarń i wydawnictw. Będzie miał na celu zakup wartościowych książek poświęconych Gdańskowi i regionowi Pomorza, z zakresu literatury pięknej, w tym książek dla dzieci i młodzieży, poezji, reportażu oraz nauk humanistycznych i społecznych, a także wydawnictw muzycznych” - powiedział w piątek na wirtualnej konferencji prasowej zastępca prezydent Gdańska ds. inwestycji Alan Aleksandrowicz.

Zakupione wydawnictwa przeznaczone zostaną m.in. na nagrody w konkursach organizowanych lub współorganizowanych przez miasto Gdańsk oraz na wyposażenie bibliotek.

Na program Gdański Fundusz Wydawniczy miasto przeznaczy 400 tysięcy złotych.

Wnioski o udział w Gdańskim Funduszu Wydawniczym można składać m.in. drogą elektroniczną na adres: bpk@gdansk.gda.pl. Zgłoszenia będą przyjmowane od 27 kwietnia do 29 maja. Podstawowym kryterium akceptacji wniosku będzie związek z Gdańskiem, jako miejscem prowadzenia działalności i odprowadzania podatków.

[źródło: PAP, Robert Pietrzak]