Aktualności

fot. Krzysztof Dubiel / Instytut Książki
21.03.2024

Pogrzeb Tomasza Łubieńskiego 25 marca w Warszawie

Pogrzeb Tomasza Łubieńskiego – pisarza, eseisty i dramaturga – odbędzie się 25 marca. Artysta spocznie na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Łubieński zmarł 15 marca w wieku 85 lat.

Pogrzeb Tomasza Łubieńskiego odbędzie się w poniedziałek, 25 marca o godz. 12 w Kościele pw. Świętego Karola Boromeusza na stołecznym Cmentarzu Powązkowskim - poinformowała rodzina artysty, zmarłego 15 marca w wieku 85 lat.

Łubieński (ur. w 1938 r. w Warszawie) pierwszą książkę prozatorską - tom opowiadań „Ćwiczenia” - wydał w 1962 r., wcześniej dając się poznać jako twórca jednoaktówki i utworów poetyckich. Artysta jest autorem kilkunastu sztuk, z których scenicznej realizacji doczekały się m.in. „Zegary”, „Koczowisko”, „Śmierć komandora” czy „Ostatni”.

W latach 70. pracował w tygodniku „Kultura”, publikował także w czasopiśmie „Res Publica”, którego był współzałożycielem. W 1978 r. ukazała się jedna z jego najsłynniejszych książek - tom esejów „Bić się czy nie bić”, poświęcony rozważaniom o sensie polskich powstań narodowych XVIII i XIX w. W wydanej w 2004 r. „Ani tryumf, ani zgon” Łubieński polemizuje z mitem powstania warszawskiego, w „1939. Zaczęło się we wrześniu” (2009) stawia pytania o przygotowanie kraju do wojny.

W latach 80. publikował w czasopismach emigracyjnych „Aneks” i „Zeszyty Literackie”. Od 1989 do 1992 r. był członkiem redakcji „Tygodnika Solidarność”. W latach 80. ukazały się jego prace o Mierosławskim („Czerwonobiały”), Norwidzie („Norwid wraca do Paryża”) i Mickiewiczu („M jak Mickiewicz”). Opublikował także tom wierszy „Nieobecni mają rację” i książki prozatorskie „Wszystko w rodzinie” i „Turnus”. Należał do zespołu redakcyjnego miesięcznika „Teatr”, był redaktorem naczelnym miesięcznika „Nowe Książki”.

Od 2001 r. wraz z Kazimierą Szczuką i Witoldem Beresiem, a następnie z Kingą Dunin i Pawłem Dunin-Wąsowiczem, prowadził w programie 1 TVP magazyn kulturalny „Dobre książki”. W 2006 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył pisarza Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

źródło: PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna