Aktualności

fot. materiały własne autorki
24.05.2019

Poetka i wydawczyni Anna Matysiak laureatką Literackiej Nagrody Warmii i Mazur Wawrzyn 2018

Poetka i wydawczyni Anna Matysiak została laureatką Literackiej Nagrody Warmii i Mazur Wawrzyn 2018. Matysiak uhonorowano za tom poezji Tyle nieznanych ryb. Podczas uroczystości, która odbyła się w czwartek w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie, wręczono nagrody i wyróżnienia XV edycji nagrody Wawrzyn.

Laureatka głównej nagrody poetka Anna Matysiak powiedziała o książce Tyle nieznanych ryb, że mimo iż jest kolejną w jej dorobku, to wydaje się tą najważniejszą. „To mój prawdziwy debiut. To książka, która jako pierwsza przedstawia zwartą opowieść o czymś, jest skonstruowana od A do Z i stanowią całość. Dwie poprzednie nie miały takiego charakteru, ale był to konieczny etap, by móc się dalej rozwijać” - podkreśliła.

Powiedziała, że Polacy czytają poezję. "Mam kontakt z wieloma środowiskami - czytelników i autorów. Jako wydawca widzę, że jest ruch wokół poezji, są festiwale poezji, wydawane są czasopisma z poezją, które także ukazują się w internecie. Ludzie przychodzą na spotkania autorskie" - mówiła. Oceniła, że mimo powszechności mediów elektronicznych, słowo drukowane nie zaniknie.

"Nigdy nie jest tak, że jedno medium, które organizuje wyobraźnię, całkowicie ustępuje pola drugiemu. Zmienia się czytelnictwo, zmienia się język poezji, ale na pewno nie zniknie. Podobnie jak dźwięk w muzyce czy kolor i kształt w malarstwie" - przekonywała Anna Matysiak.

Anna Matysiak pochodzi z Mazur, wychowała się w Drogoszach koło Kętrzyna, a rodzina jej ojca to mazurscy autochtoni.

Nagrodę czytelników otrzymał Wojciech Borkowski za książkę List z detencji. Wyróżnienie honorowe za szczególne walory edytorskie i poznawcze dostała Oficyna Wydawnicza Retmani Waldemar Mierzwa za książkę Dawne Nowe Miasto Lubawskie w stu ilustrowanych opowieściach Dariusza Andrzejewskiego.

W 2019 roku nominacje do XV edycji nagrody Wawrzyn za rok 2018 prócz zbiorów Anny Matysiak i Wojciecha Borkowskiego otrzymały także książki Szkarłatna głębia Krzysztofa Bochusa, Marcepan na kredyt Antoniego Janowskiego oraz A działo się to... w Elblągu Kazimierza Kaza Ostaszewicza.

Nagrodę Wawrzyn przyznaje kapituła powołana z inicjatywy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie. Podstawą rozpatrzenia przez kapitułę zasadności nagrody jest biograficzny, tematyczny lub twórczy związek książki z regionem Warmii i Mazur. Kandydatów do nagrody mogą zgłaszać dziennikarze, wydawcy, księgarze, bibliotekarze, instytucje kultury oraz czytelnicy.

Laureatami poprzednich edycji Wawrzynu byli m.in.: Jakub Żulczyk za Wzgórze psów, Erwin Kruk za Nieobecność, Michał Olszewski za Najlepsze buty na świecie, Włodzimierz Kowalewski za Excentryków i Kazimierz Orłoś za Dziewczynę z ganku.

[źródło: PAP, Agnieszka Libudzka]