Aktualności
Czternaście nagród głównych i jedną specjalną przyznało jury Nagród Magellana dla najlepszych książek turystycznych. Nagrodzono też podróżników - Miłkę Raulin i Grzegorza Rąkowskiego - ogłoszono w czwartek, pierwszego dnia 10. Warszawskich Targów Książki.
Redakcja „Magazynu Literackiego »Książki«” po raz 11. przyznała doroczne Nagrody Magellana. Ideą konkursu jest uhonorowanie wydawców wartościowych - pod względem merytorycznym i graficznym - książek turystycznych.
Przyznawane są też nagrody dla podróżników. Nagrodzono Miłkę Raulin, która w ramach projektu „Siła Marzeń” w ciągu siedmiu lat zdobyła dziewięć najwyższych wierzchołków wszystkich kontynentów i została najmłodszą Polką z Koroną Ziemi. Owocem jej wyprawy jest książka „Siła marzeń, czyli jak zdobyłam Koronę Ziemi” (Bezdroża). Nagrodą Magellana uhonorowano ją za „przełamywanie stereotypów oraz odwagę i wytrwałość w realizowaniu marzeń”.
Drugim tegorocznym laureatem Nagrody Magellana dla podróżników jest Grzegorz Rąkowski - biolog, podróżnik, pracownik naukowy Instytutu Ochrony Środowiska, autor książek o tematyce podróżniczej i przewodników. Pisze głównie o krajach Europy Środkowo-Wschodniej, przede wszystkim o ziemiach dawnej Rzeczypospolitej. Nakładem wydawnictwa Rewasz ukazało się kilkanaście przewodników Grzegorza Rąkowskiego po Kresach oraz po wschodniej i północno-wschodniej Polsce, które są właściwie połączeniem przewodników turystycznych z gawędą historyczno-krajoznawczą i dygresjami kulturoznawczymi, etnograficznymi i przyrodniczymi. Spod jego pióra wyszły takie publikacje jak: Lwów. Przewodnik po Ukrainie Zachodniej, Smak Kresów. Wśród jezior i mszarów Wileńszczyzny, a także dwuczęściowa Polska egzotyczna. Jury Nagród Magellana nagrodziło Rąkowskiego za „kolekcjonowanie piękna polskiego krajobrazu, rozbudzanie wrażliwości i zachęcanie do pielęgnowania w sobie uważności”.
Do Nagród Magellana zakwalifikowano w tym roku 75 tytułów nadesłanych przez oficyny wydawnicze, ale też instytucje kultury oraz jednostki samorządowe. Komisja konkursowa przyznała 14 nagród głównych oraz nagrodę specjalną.
Nagrodę główną w kategorii „przewodnik tekstowy” otrzymała książka Kuba. Rewolucja w rytmie rumby Krzysztofa Dopierały wydana w serii „Bezdroża Classic”, a w kategorii „przewodnik ilustrowany” zwyciężyła publikacja Odetchnij od miasta. 62 wyjątkowe domy gościnne w Polsce (Buchmann). Warszawski przewodnik wiślany Dariusza Bartoszewicza wydany staraniem Instytutu Stefana Starzyńskiego, został nagrodzony jako „przewodnik dla aktywnych”, a mapa Riła i Piryn. Góry Bułgarii 1 : 80 000 (Terraquest) otrzymała nagrodę główną w kategorii „mapa i plan turystyczny”.
W kategorii "książka podróżnicza" rywalizowało wiele tytułów, wybór, jak podkreślali jurorzy, był bardzo trudny. Zdecydowano się ostatecznie na nagrodzenie ex aequo pięciu publikacji: W końcu i ty zapłaczesz. Z Baku do stóp Araratu Grzegorza Kapli (Burda), Islandia Piotra Milewskiego (Świat Książki), Bałtyk. Historie zza parawanu Aleksandry Arendt (Wydawnictwo Poznańskie), oraz Szlaki. Opowieści o wędrówkach i Góry. Stan umysłu, obie autorstwa Roberta Macfarlane (Wydawnictwo Poznańskie).
W kategorii „album” zwyciężyła publikacja „Nasze Makoszowy” wydana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Zabrzu - zapis historii dzielnicy opowiedzianej słowami samych mieszkańców i osób z nią związanych, a książka Man zou. Chiny dla dociekliwych Izabelli Kaluty (Dwie Siostry) wygrała wśród „przewodników dla dzieci”. Nagroda główna w kategorii „przewodnik mobilny” przypadła w tym roku aplikacji 13 pomysłów na Gniezno i okolice (Starostwo Powiatowe w Gnieźnie).
W kategorii „książka reportażowa” nagrodę przyznano ex aequo: Tomaszowi Grzywaczewskiemu za Granice marzeń. O państwach nieuznawanych (Czarne) oraz Mateuszowi Janiszewskiemu za Ortodromę (Znak). Nagrodę w kategorii „przewodnik kulinarny” zdobyła książka Słodko-kwaśna historia, czyli wszystko, co chcieliście kupić w wietnamskich sklepach, ale baliście się zapytać" Ngo Van Tuonga (Drzewo Babel).
W tym roku powołano nową kategorię – „podróże w czasie”, która obejmuje przewodniki historyczne. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymało Wydawnictwo Księży Młyn za serię „Sekrety Miast”. Jury przyznało także Nagrodę Specjalną Muzeum Powstania Warszawskiego za książkę Głodni zielonej Warszawy Jodie Baltazar we współpracy z Pauliną Jeziorek.
Wręczenie nagród Magellana odbyło się w czwartek, pierwszego dnia Warszawskich Targów Książki, które do niedzieli odbywać się będą na Stadionie PGE Narodowym.
[źródło: PAP, Agata Szwedowicz]