Aktualności

logotyp festiwalu
31.05.2024

Olga Drenda o Festiwalu Conrada: to nie ostre cięcie, tylko ciąg dalszy

To nie jest żaden koniec ani ostre cięcie, tylko ciąg dalszy. Na pewno będę chciała wprowadzać własne pomysły, nowe perspektywy – powiedziała PAP pisarka i antropolożka Olga Drenda, nowa dyrektorka kreatywna Festiwalu Conrada.

Organizowany w Krakowie Międzynarodowy Festiwal Literatury im. Josepha Conrada należy do najpopularniejszych w Polsce imprez literackich. „Ten sukces nie byłby możliwy bez ustępujących w tym roku dyrektorów Festiwalu, czyli Michała Pawła Markowskiego oraz Grzegorza Jankowicza” – napisano w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej imprezy.

Jak poinformowano, dyrektorką kreatywną festiwalu została Olga Drenda – pisarka, antropolożka, felietonistka „Tygodnika Powszechnego”, autorka takich książek jak: „Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji”, „Książka o miłości” (wraz z Małgorzatą Halber) czy „Słowo humoru”, laureatka Nagrody Literackiej „Gdynia” 2019 w kategorii esej za książkę „Wyroby. Pomysłowość wokół nas” i prowadząca w mediach społecznościowych profil „Duchologia” poświęcony kulturze popularnej oraz życiu codziennemu przełomu lat 80. i 90.

„Moja obecność w składzie Festiwalu Conrada została niedawno ogłoszona, ale na pokład weszłam nieco wcześniej. Dzięki świetnym zespołom obu partnerskich instytucji - Fundacji Tygodnika Powszechnego i Krakowskiemu Biuru Festiwalowemu - mogliśmy ruszyć wręcz z kopyta. Dlatego z przyjemnością przyznaję, że prace nad programem są bardzo zaawansowane. Proszę o cierpliwość do drugiej połowy czerwca, wtedy pojawią się pierwsze ogłoszenia” – powiedziała Drenda w rozmowie z PAP.

W przeszłości pisarka brała udział w festiwalu podczas paneli i spotkań poświęconych książkom. „Zawsze czułam się na nim bardzo dobrze, swobodnie, czuję jego formułę. Tym bardziej cieszę się, że mi zaufano. Telefon od redaktora »Tygodnika« Piotra Mucharskiego i Grzegorza Jankowicza bardzo mnie zaskoczył, ale nad decyzją nie zastanawiałam się długo” – powiedziała Drenda. „Przejmuję stery, ale nie jest to »przewrót pałacowy«, lecz kontynuacja pracy mojego znakomitego poprzednika i kolegi. To nie jest żaden koniec ani ostre cięcie, tylko ciąg dalszy. Tym bardziej że na stanowisku dyrektorki wykonawczej z ramienia KBF pozostaje znająca doskonale Conradowski mikrokosmos Urszula Chwalba. Na pewno będę chciała wprowadzać własne pomysły, nowe perspektywy, które nie miały jeszcze okazji wybrzmieć na Conradzie, choć doskonale do festiwalu pasują. Postaram się dać im tę szansę” – zaznaczyła.

Do zespołu – dodano – jako redaktor literacki dołączył także Michał Sowiński z „Tygodnika Powszechnego”. Tegoroczną, 16. edycję Festiwalu Conrada zaplanowano na koniec października.

Podczas ubiegłych odsłon gośćmi imprezy byli m.in. Pascal Quignard, Roberto Calasso, Amos Oz, Serhij Żadan, Claude Lanzmann, Zygmunt Bauman, Peter Sloterdijk, Claudio Magris, Paul Auster, Swiatłana Aleksijewicz, Jonathan Franzen, Michael Cunningham, Martin Caparrós, Rebecca Solnit, Nona Fernandez czy Georgi Gospodinow.

źródło: PAP