Aktualności

fot. MKiDN
15.05.2024

Ogłoszono skład Rady Instytutu Biblioteka Polska w Paryżu

9 osób weszło w skład Rady Instytutu Biblioteka Polska w Paryżu, powołanego w celu zapewnienia stabilnego funkcjonowania jednej z najstarszych i najbardziej zasłużonych polskich instytucji emigracyjnych – podało MKiDN. Powołania na 4-letnią kadencję wręczyła sekretarz stanu w MKiDN Bożena Żelazowska.

W Radzie znalazły się trzy osoby wskazane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (prof. Marek Ziółkowski, prof. Mikołaj Sokołowski, prof. Paweł Rodak), trzy reprezentujące Towarzystwo Historyczno-Literackie w Paryżu (prof. Marek Tomaszewski, prof. Georges Mink, prof. François Rosset) oraz trzech przedstawicieli Polskiej Akademii Umiejętności (prof. Maria Korytowska, prof. Andrzej Mączyński, prof. Jan Ostrowski).

Podczas wizyty w Paryżu wiceminister Żelazowska odwiedziła także siedzibę Instytutu Literackiego w Maisons Laffitte – jednego z najbardziej zasłużonych polskich wydawnictw emigracyjnych, wydawcy miesięcznika „Kultura” w latach 1947–2000. Złożyła również kwiaty na grobach założycieli i kierowników Instytutu Literackiego: Jerzego i Henryka Giedroyciów, Józefa i Marii Czapskich, Wojciecha Sikory oraz Zofii i Zbigniewa Hertzów na cmentarzu w Le Mesnil-Le-Roi.

Instytut Biblioteka Polska w Paryżu powstał 9 października 2023 roku na mocy umowy zawartej pomiędzy Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Towarzystwem Historyczno-Literackim i Polską Akademią Umiejętności. Został powołany w celu zapewnienia stabilnego funkcjonowania Biblioteki Polskiej w Paryżu – jednej z najstarszych i najbardziej zasłużonych polskich instytucji emigracyjnych – założonej w 1838 roku przez Adama Jerzego Czartoryskiego, Juliana Urysyna Niemcewicza oraz Karola Sienkiewicza jako fundacja Wielkiej Emigracji.

Biblioteka Polska w Paryżu od ponad 185 lat stanowi jedną z najważniejszych form organizacji życia kulturalnego polskiej emigracji we Francji. Przechowywane są w niej unikatowe skarby kultury od XV wieku aż po współczesność, będące darami polskich emigrantów, Francuzów polonofilów czy polskich artystów przebywających we Francji, które miały szansę na przetrwanie jedynie dzięki istnieniu Biblioteki.

Zbiory Biblioteki Polskiej w Paryżu zostały wpisane na międzynarodową listę Pamięć Świata UNESCO jako świadectwo wyjątkowej instytucji emigracyjnej mającej wpływ na zachowanie tożsamości narodowej.

źródło: PAP, Katarzyna Krzykowska

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna