Aktualności

06.05.2022

Ogłoszono laureatów 47. Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”

Czternastu artystów tworzących w dziedzinach sztuk plastycznych i rękodzieła, literatury, śpiewu, muzyki instrumentalnej oraz tańca zostało laureatami 47. Nagrody im. Oskara Kolberga. W kategorii „dla twórców za pisarstwo ludowe” wyróżniono Elżbietę Wójtowicz, literatkę ludową, autorkę scenariuszy widowisk obrzędowych, w których uczestniczy jako aktorka i gawędziarka. Gala wręczenia nagród odbędzie się 6 lipca na Zamku Królewskim w Warszawie.

Nagroda im. Oskara Kolberga trafia do artystów tworzących w dziedzinach ludowych sztuk plastycznych i rękodzieła, literatury, śpiewu, muzyki instrumentalnej i tańca oraz organizatorów przedsięwzięć artystycznych upowszechniających folklor i sztukę ludową, animatorów, mistrzów, naukowców, badaczy, dokumentalistów, którzy gromadzą i przekazują przyszłym pokoleniom wiedzę o kulturze ludowej. To najstarsze i najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie kultury tradycyjnej w Polsce zostało ustanowione w 1974 roku. Jej patronem jest Oskar Kolberg (1814-1890), polski etnograf, folklorysta i kompozytor.

W czwartek na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłoszono listę laureatów 47. odsłony nagrody. W kategorii I dla twórców z dziedziny plastyki i folkloru muzyczno-tanecznego doceniono: Kazimierę Balcerzak, Stanisławę Galicę-Górkiewicz, Elżbietę Kasznię, Jana Puka i Piotra Sikorę. W kategorii II dla mistrza tradycji najlepsza okazała się Monika Wałach-Kaczmarzyk. W kategorii III dla twórców za pisarstwo ludowe uhonorowano Elżbietę Wójtowicz. W kategorii IV dla badaczy, naukowców i animatorów zwyciężyli Dionizjusz Czubala i Bogumiła Nowicka. Nagroda w kategorii V dla kapel ludowych przypadła Kapeli Romana Wojciechowskiego. Laureatami w kategorii VI dla zespołów folklorystycznych zostali Zespół Regionalny „Gorce” i Zespół „Waliszowianie” z Nowego Waliszowa, a w kategorii VII dla instytucji i organizacji zasłużonych w opiece i upowszechnianiu kultury ludowej - Regionalne Centrum Kultury Kurpiowskiej im. ks. Władysława Skierkowskiego w Myszyńcu i Towarzystwo Miłośników Kujaw w Radziejowie.

Jak przekazał resort, „po raz drugi w ramach Nagrody im. Oskara Kolberga przyznana zostanie nagroda specjalna dla wyjątkowego ucznia wskazanego przez Mistrza Tradycji”. „W tym roku wyróżnienie otrzyma Karolina Kupczyk, która gra na altówce i aktywnie działa w zespołach Wałasi oraz Jaworzynczanki” – poinformował.

Podczas gali wręczenia nagród na Zamku Królewskim w Warszawie - czytamy - ogłoszony zostanie również laureat honorowego tytułu Ambasadora Kultury Tradycyjnej, czyli wyróżnienia dla samorządowca, który w minionym roku szczególnie zasłużył się na rzecz wspierania i rozwoju kultury tradycyjnej w swoim regionie. „Wszyscy laureaci otrzymają medale im. Oskara Kolberga projektu Anny Jarnuszkiewicz, pamiątkowe dyplomy oraz nagrody finansowe ufundowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego” – napisano.

Organizatorem Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” jest minister kultury i dziedzictwa narodowego. Konkurs oraz gala realizowana jest przez Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu i jego oddziałem – Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze.

Więcej informacji o nagrodzie można uzyskać pod adresem: www.nagrodakolberg.pl.

źródło: PAP, Daria Porycka

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna