Aktualności

grafika informacyjna
17.06.2024

Ogłoszono laureatów 17. Nagrody Literackiej Warszawy

W tym roku Nagrodę Literacką m.st. Warszawy otrzymali: Michał Książek, Justyna Kulikowska, Tomasz Różycki, Maciej Sieńczyk, Maria Strzelecka. Tytuł warszawskiej twórczyni, przyznawany za całokształt twórczości, trafił do Joanny Papuzińskiej – poinformowano na stronie Urzędu m.st. Warszawy.

Wyjaśniono, że „tytuł warszawskiej twórczyni otrzymała Joanna Papuzińska, autorka przez całe życie związana z Warszawą”. „Zadebiutowała w 1956 r. na łamach »Świata Młodych«, z jej inicjatywy powstało także pierwsze w Polsce czasopismo poświęcone książce dla dzieci – »Guliwer«” – przypomniano w informacji.

„Jest autorką ponad pięćdziesięciu książek dla dzieci, wierszem i prozą, w których zawsze piękną literacką polszczyzną pokazuje, że można bawić się codziennością oraz że słowa to najwspanialsze zabawki na świecie. Kolejne pokolenia z całą pewnością znają jej najpopularniejsze serie dla dzieci, takie jak »Nasza mama czarodziejka« czy »Rokiś«” – napisano o autorce.

Laureatkami i laureatami 17. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy zostali: w kategorii proza – Tomasz Różycki za powieść „Złodzieje żarówek” (Wydawnictwo Czarne), w kategorii poezja – Justyna Kulikowska za tomik „Obóz zabaw” (Wydawnictwo Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Poznaniu), w kategorii literatura dziecięca – Maria Strzelecka (tekst i ilustracje) za książkę „Hajda. Beskid bez kitu” (Wydawnictwo Libra PL), w kategorii książka o tematyce warszawskiej – Michał Książek za publikację „Atlas dziur i szczelin” (Wydawnictwo Znak) oraz w kategorii komiks i powieść graficzna – Maciej Sieńczyk za „Spotkanie po latach” (Wydawnictwo Literackie).

Laureatki i laureaci otrzymali nagrody finansowe po 30 tys. zł, a warszawska twórczyni - 100 tys. zł. Wyboru laureatów dokonało jury w składzie: Justyna Sobolewska (przewodnicząca), Maciej Jakubowiak (sekretarz), Jarosław Klejnocki, Anna Kramek-Klicka, Piotr Sadzik, Agnieszka Sowińska i Karolina Szymaniak.

W tym roku do Nagrody Literackiej Warszawy zgłoszono 755 książek.

źródło: PAP, Grzegorz Janikowski

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna