Aktualności

16.10.2019

Odszedł wybitny rysownik i ilustrator Bohdan Butenko

W poniedziałek zmarł wybitny polski rysownik i ilustrator Bohdan Butenko. O śmierci artysty poinformował kwartalnik „Przekrój” na swojej stronie internetowej. „Dwa dni temu zmarł nasz drogi współpracownik i przyjaciel, Bohdan Butenko. Będzie nam go brakować. Jednym z najmocniejszych wspomnień na zawsze pozostanie jego twórczość” - napisała redakcja.

Bohdan Butenko wymyślił Gucia i Cezara, Gapiszona i Kwapiszona. Rysował komiksy, tworzył scenografie i lalki do spektakli. Przede wszystkim ilustrował książki – w pracach magisterskich, które o nim napisano, doliczono się ponad 220 tomów. Był autorem scenografii dla Kabaretu Starszych Panów i licznych scenografii teatralnych. Dzięki niemu któremu ożywały postaci z książek Bahdaja, Niziurskiego, Ożogowskiej, Woroszylskiego.

Charakterystyczny styl sprawia, że ilustracji Bohdana Butenki nie sposób pomylić z żadną inną. Chociaż jako student Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych pobierał nauki u mistrza Szancera (obronił u niego dyplom w 1955 roku), pozostał wierny kresce przypominającej dziecięce rysowanie.

Od lat mieszkał w Warszawie, do której przeprowadził się z Bydgoszczy jako dziecko tuż po wybuchu II wojny światowej. Pozostawał aktywny do samego końca, podróżował, spotykał się z fanami na targach i festiwalach literackich. W sierpniu tego roku otworzył wystawę swoich ilustracji na Warszawskich Targach Książki. Pół roku wcześniej skończył 88 lat.

Był laureatem wielu nagród, w tym Krzyżu Oficerskiego Odrodzenia Polski, Medalu IBBY i Orderu Uśmiechu.