Aktualności

16.10.2019

Premiera katalogu „New Books From Poland 2019” we Frankfurcie

Instytut Książki przygotowuje co roku katalog New Books From Poland z myślą o wydawcach i tłumaczach na całym świecie, prezentując najlepsze książki z ostatnich lat, a także najciekawsze zjawiska we współczesnej literaturze polskiej i ponadczasową klasykę. Premiera katalogu wpisuje się w branżowy kalendarz, zbiega się bowiem z Międzynarodowymi Targami Książki we Frankfurcie, najważniejszą imprezą w branży wydawniczej na świecie, która dziś się rozpoczęła.

To właśnie we Frankfurcie wydawcy z całego świata szukają literackich objawień, nowych autorów i pozycji do swoich katalogów. W okresie przed Frankfurter Buchmesse i po nich podpisuje się najwięcej umów na prawa wydawnicze do książek.

Cieszy zainteresowanie zagranicznych wydawców książkami, które prezentowaliśmy w ubiegłorocznym katalogu New Books From Poland – do tej pory ukazały się lub ukażą się w najbliższym czasie m.in. przekłady książek Marka A. Cichockiego, Martyny Bundy, Anny Kamińskiej,  Jakuba Małeckiego, a także komiksu Bradl. Co tym razem dla nich przygotowaliśmy? Przede wszystkim najważniejsze zeszłoroczne i tegoroczne nowości z prozy, poezji, literatury gatunkowej i literatury faktu.

Obok nazwisk znanych i cenionych autorów – jak Jarosław Marek Rymkiewicz, Marek Bieńczyk czy Jacek Dukaj – w tegorocznym katalogu Books From Poland wydawcy znajdą wielu młodych, świetnie zapowiadających się twórców, m.in. Agnieszkę Świętek z poruszającym komiksem Obiecanki, Olgę Drendę i Krzysztofa Tyszkę-Drozdowskiego ze świetnie przyjętymi esejami (odpowiednio: Wyroby i Żuawi nicości), Małgorzatę Rejmer ze znakomitym reportażem Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii czy Weronikę Murek ze zbiorem dramatów Feinweinblein. Szczególnym przypadkiem są debiuty prozatorskie autorów, którzy do tej pory zyskali uznanie w świecie – odpowiednio – poezji i nauki: bieżący rok przyniósł nam kobiecą mikropowieść sanatoryjną Zdrój cenionej poetki Barbary Klickiej, a także dojrzały debiut prozatorski wybitnego literaturoznawcy Włodzimierza Boleckiego (grający z konwencją powieści łotrzykowskie Chack). Tradycyjną powieść reprezentuje kontrowersyjny Kult Łukasza Orbitowskiego, poświęcony „cudowi” religijnemu w komunistycznej Polsce, a obserwowany od kilku lat renesans krótkich form przyniósł głośny zbiór opowiadań Olanda Rafała Wojasińskiego.

Katalog New Books From Poland świetnie ukazuje także najnowsze trendy w literaturze polskiej: po zeszłorocznym wysypie wspaniałych biografii tym razem najwięcej uwagi poświęciliśmy esejowi, gatunek ten bowiem jest jednym z najciekawszych i najlepiej się dziś rozwijających w naszej literaturze. Poza książkami wspomnianych Bieńczyka, Rymkiewicza, Dukaja, Drendy i Tyszki-Drozdowskiego prezentujemy także ważną pozycję Andrzeja Szczerskiego poświęconą sztuce w dobie transformacji (Transformacja. Sztuka w Europie Środkowo-Wschodniej po 1989 roku) oraz erudycyjne dzieła socjologa Michała Łuczewskiego (Kapital moralny. Polityki historyczne w późnej nowoczesności) i historyka Wojciecha Roszkowskiego (Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji zachodniej).

W katalogu nie zabraknie także komiksu – gatunek ten prezentujemy od ubiegłego roku – poezji i klasyki XX wieku. Tym razem w ostatnim ze wspomnianych działów przybliżamy twórczość jednego z najwybitniejszych polskich poetów metafizycznych Jerzego Lieberta oraz juwenilia Karola Wojtyły, pośród których znalazł się szereg niepublikowanych wcześniej tekstów. W dziale poezji przedstawiamy z kolei – obok autorów średniego pokolenia: Adriana Sinkowskiego i Szymona Babuchowskiego – ostatni zbiór zmarłego niedawno Leszka Elektorowicza, swoisty testament poezji metafizycznej. Po raz pierwszy natomiast włączyliśmy do katalogu album i scenariusze filmowe, honorując w ten sposób dwóch cenionych artystów: Stanisława Szukalskiego i Janusza Majewskiego. Album poświęcony Szukalskiemu, którego w tym roku przybliżył szerszej publiczności Netflix współprodukowanym przez Leonardo DiCaprio filmem dokumentalnym, to dzieło sztuki samo w sobie, Majewski zaś należy do najwybitniejszych polskich twórców filmowych cieszących się uznaniem na całym świecie. W katalogu nie mogło zabraknąć również literatury popularnej, postanowiliśmy do niego włączyć Żmijowisko Wojciecha Chmielarza, które posłuży za kanwę serialu produkowanego przez Canal +, oraz znakomitą historię alternatywną Wojciecha Zembatego Głodne słońce, rozgrywającą się w świecie, w którym Hiszpanom nie udało się podbić Ameryki.

Nasz katalog to przede wszystkim wstępna prezentacja, która w krótkiej formie przybliży wydawcom potencjalnie interesujące tytuły. Ma on charakter przeglądu, ukazującego jak najszersze spektrum polskiej twórczości literackiej. O rekomendacje poprosiliśmy wybitnych ekspertów: profesorów uniwersyteckich, krytyków i dziennikarzy. Także ich teksty – z konieczności skondensowane, lecz przy tym esencjonalne – można znaleźć pod każdym z tytułów.

Katalog jest dostępny na naszej stronie (tutaj). Z poszczególnymi pozycjami można się zapoznać, skanując kody QR zamieszczone w katalogu.