Aktualności

27.09.2021

Obchody Roku Tadeusza Różewicza w Instytucie Grotowskiego

Przegląd spektakli inspirowanych tekstami poety Archipelag Różewicza czy Turniej Poetycki „Róże Różewicza” to niektóre z wydarzeń organizowanych przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego z okazji 100. rocznicy urodzin artysty.

W październiku w ramach Archipelagu Różewicza zaprezentowane zostaną dwie premiery oraz przedstawienie plenerowe. Będzie to już druga odsłona wydarzenia – pierwsza miała miejsce w 2006 r.

„Archipelag to przede wszystkim sieć, połączenia, konstelacja właśnie – wynurzających się na horyzoncie wysp, lądów, na których można zacząć budować teatr i poprzez teatr. Jesteśmy przekonani, że cała, wyjątkowo różnorodna i rozległa, twórczość pisarska Tadeusza Różewicza przesiąknięta jest myśleniem dramatycznym – dramatyczna w swej istocie jest także jego poezja” – tłumaczył Jarosław Fret, dyrektor Instytutu Grotowskiego w zapowiedzi wydarzenia.

7 października w Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia Teatr ZAR zaprezentuje spektakl „Złowione”, którego geneza wiąże się z pytaniem o możliwość spotkania Tadeusza Różewicza i Jerzego Grotowskiego. „Jedną z kluczowych myśli »Złowionych« jest idea reminiscencji, która łączy Grotowskiego i Różewicza. Są tu obszerne obrazy z »Pułapki«, słowa poematu »Złowiony«, a także strzępy poematu »Recycling. Złoto« i wiele innych fragmentów poezji Różewicza, które »wyławiamy«, »topiąc« w związku z nieodbytym, ale wciąż możliwym spotkaniem dwóch gigantów kultury Wrocławia. Gdyż Różewicz i Grotowski nie spotkali się w pracy nigdy” – czytamy w opisie spektaklu w reżyserii Jarosława Freta.

Z kolei 11 października w Sali Teatru Laboratorium widzowie będą mogli zobaczyć spektakl „Staruszek” w reżyserii Eweliny Ciszewskiej, przygotowywany w ramach współpracy Instytutu Grotowskiego z Wydziałem Lalkarskim Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie Filii we Wrocławiu. Przedstawienie, które powstało na motywach dramatu „Śmieszny staruszek” Różewicza, jest surrealną mową obrończą tytułowego staruszka. W spektaklu twórcy wizualnie odnoszą się do przedstawienia w reżyserii Wiesława Hejny o tym samym tytule, zapraszając do udziału lalkę projektu Jadwigi Mydlarskiej-Kowal, związanej przez lata z Wrocławskim Teatrem Lalek.

W ramach Archipelagu Tadeusza Różewicza w parku Południowym pokazany zostanie z kolei spektakl „Odchodzi” Sceny Plastycznej KUL w reżyserii Leszka Mądzika. Jak mówi sam reżyser, koncepcja, wizja i obraz spektaklu jest próbą zderzenia przyrody – wrocławskiego parku Południowego, który był często odwiedzany przez pisarza z przesłaniem, jakie niesie „Matka odchodzi” Różewicza. „Uczucie, jakie łączyło Tadeusza Różewicza z Mamą, silnie mnie dotknęło. Szukałem obrazu dla tych przestrzeni i dla tego poematu” – tłumaczył. W wersji plenerowej spektaklu udział wezmą studenci Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Kolejnym projektem organizowanym przez Instytut Grotowskiego w ramach obchodów Roku Różewicza będzie 20–22 października „Bohater.dok” - przegląd spektakli plenerowych, które tworzone są za pomocą metod teatru dokumentalnego. Twórcy starają się zbudować portret dzisiejszego „everymana”. Na podstawie wywiadów, badań terenowych i pracy dramaturgicznej powstały spektakle twórczo nawiązujące do dzieł Tadeusza Różewicza i Różewiczowskiego bohatera. Przegląd jest częścią rozpoczętego w 2018 roku projektu „Teatr na faktach”.

Z okazji 100. rocznicy urodzin Różewicza Instytut Grotowskiego organizuje także Turniej Poetycki „Róże Różewicza”. Do konkursu można zgłaszać utwory o dowolnej tematyce i formie poetyckiej. „Jesteśmy przekonani, że właśnie taka otwarta formuła, której celem jest szeroko rozumiana popularyzacja twórczości poetyckiej, ma sens w kontekście pamięci o Tadeuszu Różewiczu” – podkreślają organizatorzy.

Aby wziąć udział w konkursie należy przesłać maksymalnie dwa własne utwory poetyckie, nigdzie dotąd niepublikowane i niezgłaszane do innych konkursów. Teksty będą przyjmowane wyłącznie listownie do 3 listopada. Nadesłane prace oceni jury pod przewodnictwem Bogusława Kierca. Laureaci otrzymają nagrody pieniężne, przewidywane są również nagrody specjalne.

Uroczyste ogłoszenie wyników odbędzie się 27 listopada w Dolnośląskim Centrum Filmowym.

źródło: PAP, Agata Tomczyńska

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna