Aktualności

grafika informacyjna
02.10.2024

Noc Księgarń już 4 października – prawie 200 wydarzeń w 180 księgarniach

4 października już po raz szósty czytelnicy wezmą udział w Nocy Księgarń. Do wydarzenia przyłączyło się aż 180 księgarń z 70 miejscowości. Przygotowano blisko 200 bezpłatnych wydarzeń dla dzieci i dorosłych, m.in. maratony czytania wierszy Czesława Miłosza, spotkania z autorami, dyskusje z tłumaczami, warsztaty muzyczne, artystyczne i literackie, a także spacery śladami pisarzy, konkursy oraz kiermasze. Szczegółowy program Nocy Księgarń jest dostępny na stronie www.nocksiegarn.pl.

Noc Księgarń to przede wszystkim spotkania. Po pierwsze, z księgarzami, którzy polecą dobre książki. Po drugie, z twórcami – pisarzami, tłumaczami i ilustratorami. Wreszcie z krytykami i komentatorami życia literackiego. Na długiej liście gości Nocy Księgarń znaleźli się m.in.: Anna Bańkowska, Hanna S. Białys, Anita Boharewicz-Dąbrowska (Book Reviews by Anita), Piotr W. Cholewa, Krzysztof Daukszewicz, Doktor Book, Darek Foks, Dominika Górecka, Ałbena Grabowska, Magdalena Grzebałkowska, Wacław Holewiński, Jerzy Illg, Anna Lacka-Adamczyk (Kultura Horroru), Marta Listewnik, Jul Łyskawa, Marzena Mróz-Bajon, Michał Nogaś, Agata Ostrowska, Jędrzej Pasierski, Magda Skubisz, Marta Strzelecka, Marcin Szczygielski, Iwona Szelezińska, Julia Szychowiak, Taki Nadolny (mistrz slamu poetyckiego2024), Sylwia Trojanowska, Radomir Wit, Aleksandra Zielińska, Alicja Zioło.

Organizatorzy zapraszają do wspólnego czytania poezji Czesława Miłosza – literackiego patrona 2024 roku. W przepięknych wnętrzach Compare Bookstore przy Rynku Głównym w Krakowie wiersze noblisty będą interpretować aktorzy teatralni Kamila Klimczak i Juliusz Chrząstowski w towarzystwie grającego na trąbce Zbyszka Szwajdycha. Do wspólnego czytania zaproszona zostanie także publiczność. Partnerem wydarzenia jest marka odzieżowa Medicine, która przygotowała kolekcję Medicine z okazji Roku Miłosza.

Czytanie poezji Miłosza odbędzie się także m.in. w księgarni i antykwariacie Wokulscy.pl w Rybniku, w Księgarni Muszyńscy w Wągrowcu czy w Księgarni Barbara Skrzyńska w Brzegu Dolnym.

Dla miłośników Czesława Miłosza organizatorzy Nocy Księgarń we współpracy z wydawnictwem Znak przygotowali wystawę Miłosz na cenzurowanym. Zaprezentowane zostaną na niej dzieła poety, które ukazywały się w literackim podziemiu, czyli w tzw. drugim obiegu. Wystawę zobaczymy w Między Słowami w Lublinie, Makamie w Krapkowicach, Księgarni Muszyńscy w Wągrowcu, Księgarni Barbara Skrzyńska w Brzegu Dolnym i Antykwariacie Omnibus w Sosnowcu.

W programie Nocy Księgarń nie zabraknie spacerów literackich. Szlakiem warszawskich księgarń i antykwariatów, których już nie ma na mapie miasta, przejdziemy wraz z prof. Błażejem Brzostkiem, historykiem i autorem książek o stolicy. Spacer rozpocznie się o godz. 18.00 w Księgarni Leksykon przy ul. Nowy Świat 41. Organizatorzy zapraszają również na spacer śladami Marka Hłaski, który poprowadzi Dorota Ryst, poetka i animatorka kultury. Hłasko urodził się w Warszawie. Tu mieszkał, tworzył i prowadził intensywne życie towarzyskie. Spacer rozpocznie się w Big Book Cafe MDM przy ul. Koszykowej 34/50. Spacery po stolicy współorganizuje Miasto Stołeczne Warszawa.

W Krakowie na przechadzkę zaprasza poetka i pisarka Urszula Honek wraz z Krakowskimi Księgarniami na Medal. Uczestnicy przejdą szlakiem przyjaźni Stanisława Czycza i Andrzeja Bursy. Śladów tej relacji poszukają m.in. w Domu Literatów, Pałacu Krzysztofory i Piwnicy pod Baranami. Spacer rozpocznie się o godz. 17.00 w Głównej Księgarni Naukowej (ul. Podwale 6).

Organizatorzy Nocy Księgarń zapraszają najmłodszych na warsztaty magii – z okazji premiery książki Harry Potter. Święta w Hogwarcie ilustrowanej przez Ziyi Gao, a także na warsztaty z Albertem Albertsonem i słoniem Pomelo. W różnych polskich miastach spotkamy się z autorami książek dla dzieci: Grażyną Bąkiewicz, Dominiką Czerniak-Chojnacką, Barbarą Gawryluk, Michałem Figurą, Piotrem Karskim i Katarzyną Ryrych. Na najmłodszych czytelników czekają też pidżama party, teatrzyk stoliczkowy, czytanie na dobranoc, warsztaty komiksowe z Natalią Noszczyńską i rozmowy z Marcinem Szczygielskim o zawiekowaniu potwora.

W programie Nocy Księgarń znalazły się również wydarzenia dla czytelników gatunku young adult – razem z Wydawnictwem Jaguar organizatorzy zapraszają na spotkania z pisarkami Kingą Boruczkowską, Aleksandrą Muraszką oraz Zuzanną Wólczyńską.

Pakiety książek, vouchery do księgarń, gadżety dla czytelników, a także wizyty w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej, domu Krzysztofa Zanussiego i „książkowym raju” – te wyjątkowe nagrody czekają na uczestników Nocy Księgarń. Co zrobić, by je zdobyć? Wystarczy 4 października przyjść do jednego z miejsc, które biorą udział w festiwalu, i przygotować relację z wydarzenia w mediach społecznościowych. Szczegóły konkursu są dostępne na stronie www.nocksiegarn.pl/konkurs.

W tym roku projekt plakatu i identyfikacji wizualnej przygotował Piotr Depta-Kleśta.

Wydarzenie organizują księgarnie razem z dystrybutorem książek OSDW Azymut (Grupa PWN).