Aktualności

09.12.2020

„Nie zdążę” Olgi Gitkiewicz Książką Reporterską Roku

Magazyn „Press” oraz Fundacja Grand Press ogłosiły wyniki konkursu, który promuje najbardziej wartościową twórczość reporterską w dziedzinie literatury faktu. Oceniano książki wydane od 1 czerwca 2019 roku do 31 lipca 2020 roku. Książką Reporterską Roku została „Nie zdążę” Olgi Gitkiewicz.

„Wykluczenie komunikacyjne dotyczy co trzeciej osoby w Polsce. Przez lata było tematem tabu, gdyż częściej dotyczy osób z mniejszych miejscowości. Autorka oddała im głos, tak by to ich historie dotarły z całą siłą do czytelnika. Ten przemyślany literacko reportaż rozprawia się z zaniedbaniami ostatnich 30 lat w Polsce i abdykacją państwa ze swoich obowiązków wobec obywateli” – czytamy w uzasadnieniu.

W jury konkursu zasiadali: Piotr Bratkowski, Bernadetta Darska, Roman Kurkiewicz, Cezary Łasiczka i Beata Stasińska. Autorka zwycięskiej publikacji otrzyma nagrodę w wysokości 10 tys. zł.

Nagrodę Czytelników i 5 tys. zł przyznano Dorocie Karaś i Markowi Sterlingowowi za książkę „Walentynowicz. Anna szuka raju” (SIW Znak). Werdykt uzasadniono w następujący sposób: „To zaskakujący reportaż biograficzny, ujawniający skomplikowane losy Anny Walentynowicz, jednej z czołowych bohaterek Sierpnia ’80. Książka jest wspaniale napisaną i doskonale udokumentowaną opowieścią, udowadniającą rzetelną pracę dziennikarską autorów”.

Partnerem nagrody Książka Reporterska Roku jest Miasto Sopot.

Zapraszamy także do lektury wywiadu z Olgą Gitkiewicz w cyklu Nocny stolik.