Aktualności

29.06.2018

Narodowe Czytanie w bibliotekach, domach kultury i innych ośrodkach

Zainaugurowana przez Parę Prezydencką 28 lutego tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbywa się w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Lekturą Narodowego Czytania na kulminację akcji 8 września 2018 roku jest Przedwiośnie Stefana Żeromskiego. Ponadto Para Prezydencka proponuje do czytania przez cały rok 44 teksty Antologii Niepodległości. W akcji mogą wziąć udział biblioteki, domy kultury i inne podmioty.

Wszelkie podmioty zainteresowane udziałem w tegorocznej, wyjątkowej odsłonie Narodowego Czytania mogą zgłaszać swoje pomysły i rejestrować się do 8 września 2018 roku (w wypadku chęci otrzymania okolicznościowej pieczęci Narodowego Czytania, warto wysłać zgłoszenie przed 15 sierpnia) poprzez specjalny formularz dostępny na oficjalnej stronie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej:

http://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2018/uczestnicy-akcji/zgloszenie.html

– W trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości pragnę zaprosić Polaków do Narodowego Czytania właśnie Przedwiośnia. Jestem przekonany, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku. Zachęcam jednocześnie do czytania Antologii Niepodległości, przygotowanej z myślą o tym jubileuszowym roku. Prezentuje ona powstałe na przestrzeni wielu wieków utwory, zaliczane do kanonu polskiej literatury patriotycznej. Ufam, że wraz z Narodowym Czytaniem stanie się inspiracją do podejmowania wciąż na nowo debaty o sprawach Ojczyzny, o dawnej i o przyszłej Rzeczypospolitej – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.