Aktualności

12.05.2020

Nagrody Goncourtów przyznane wcześniej, by wesprzeć księgarzy w kryzysie

Akademia Goncourtów przyznała w poniedziałek pierwsze nagrody literackie za 2020 rok, o pół roku wcześniej niż zazwyczaj. Ma to na celu wsparcie rynku księgarskiego, który w związku z epidemią koronawirusa znalazł się w kryzysie.

Nagrodę za debiut Akademia przyznała dziennikarce i producentce radiowej Maylis Besserie za powieść „Le tiers temps” (Trzeci wiek) o ostatnich dniach życia irlandzkiego dramaturga i pisarza Samuela Becketta. Książka wydana w lutym przez wydawnictwo Gallimard opisuje czas spędzony przez Becketta w paryskim domu spokojnej starości „Le tiers-temps”.

Nagroda za opowiadania została przyznana pisarce Anne Serre za zbiór zatytułowany „Au coeur d'un ete tout en or” (W sercu złotego lata), który ma się ukazać na rynku 28 maja.

Thierry Thomas został nagrodzony za najlepszą biografię zatytułowaną „Hugo Pratt, trait pour trait” (Hugo Pratt, kreska za kreską) o życiu włoskiego twórcy komiksów Hugo Pratta, autora m.in. serii komiksów o marynarzu awanturniku Corto Maltese.

W kategorii poezja nagrodę przyznano Michelowi Deguy za całokształt twórczości.

Przyznawana od 1903 roku główna Nagroda Goncourtów za utwór prozaiczny (zwykle powieść) - nieprzyznana jeszcze w tym roku - jest najbardziej prestiżową nagrodą literacką we Francji, choć jej materialna wartość jest symboliczna. Jednak renoma wyróżnienia sprawia, że zwycięzca może liczyć, że jego książki sprzeda się nawet w 400 tys. egzemplarzy.

Od 1988 r. swoją nagrodę Goncourtów wręczają francuscy licealiści - Prix Goncourt des lyceens. Od 1998 r. polską nagrodę Goncourtów - La Liste Goncourt-le choix polonais - przyznaje jury złożone ze studentów romanistyki z całej Polski.

[źródło: Katarzyna Stańko]