Aktualności
Wacław Sobaszek, współtwórca Teatru Węgajty, został uhonorowany Nagrodą Literacką Warmii i Mazur „Wawrzyn 2020”. Sobaszek otrzymał nagrodę za książkę „Spiski życiowe”.
„Spiski życiowe. Dziennik węgajcki 1982-2020” to zbiór tekstów pisanych przez autora na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Zapiski dotyczą rozważań na temat codziennego życia na warmińskiej wsi i działalności Teatru Węgajty, którego Wacław Sobaszek jest współzałożycielem (razem z żoną Erdmute). Książka łączy w sobie formę dziennika, fragmenty są reportażem, znajdują się w nim także wiersze.
„Jest to książka o zmianach ale skoro czytelnicy się w niej odnajdują to znaczy, że te zmiany należą do szerszego kręgu ludzi” - powiedział Sobaszek odbierając nagrodę. Dodał też, że jedna ze zmian w jego życiu dotyczyła tego, że Olsztyn był postrzegany przez swoich mieszkańców jako prowincja. „Skoro przestaliśmy udowadniać, że nie jesteśmy prowincją to znaczy, że jakiś problem został rozwiązany” - powiedział Sobaczek.
Wacław Sobaszek wspólnie z żoną Erdmute od 1982 roku w Węgajtach podejmuje szereg działań teatralnych: przygotowuje spektakle, organizuje wyprawy kolędnicze, zapustne i alelujkowe. Jest też gospodarzem międzynarodowego festiwalu Wioska Teatralna. Pod szyldem Teatru Potrzebnego tworzy spektakle z udziałem mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Jonkowie. Realizuje projekty teatralne w Albanii, Białorusi i Tajwanie oraz długofalowy program teatralno-ekologicznej aktywności do roku 2030: Źródła i przyszłość.
„Wawrzyn Czytelników” zdobyła książka Marcina Cieleckiego „Archipelag Lewiatana”, a za wybitne walory edytorskie i poznawcze wyróżniono książkę „Wileńskie tradycje olsztyńskiej chirurgii” Jana Zygmunta Trusewicza.
„Wawrzyn” to regionalna nagroda literacka przyznawana od 2004 roku. Organizacją konkursu zajmuje się Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie. (PAP)
Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska