Aktualności

12.11.2013

Nagroda im. Mackiewicza przyznana

Powieść "Opowiem ci o wolności" Wacława Holewińskiego zdobyła Nagrodę Literacką im. Józefa Mackiewicza. Wręczenie nagrody odbyło się w poniedziałek w Warszawie. 

"Opowiem ci o wolności" (wyd. Zysk i S-ka) Wacława Holewińskiego to powieść, której bohaterki - Maria Nachtman i Walentyna Stempkowska - choć zupełnie sobie obce, spotkał podobny los. Podczas okupacji wstąpiły do walczącego podziemia, Narodowych Sił Zbrojnych, stając się "Agatą" i "Platerówką". Podjęły się niebezpiecznej misji, za co jedna trafiła do katowni UB, a druga do obozu koncentracyjnego w Ravensbrueck. Po powrocie czekało je wspólne ciężkie więzienie dla wrogów władzy ludowej. Rafał Ziemkiewicz powiedział w laudacji, że powieść Holewińskiego jest jak praca historyczna - przekazuje prawdę na temat ducha tamtej epoki.

Poza tym jury nagrody przyznało dwa wyróżnienia: Krzysztofowi Polechońskiemu za monografię "Pisarz w czasach wojny i emigracji. Ferdynand Goetel i jego twórczość w latach 1939-1960" (Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego) oraz Piotrowi Zychowiczowi za książkę "Pakt Ribbentrop-Beck, czyli jak Polacy u boku III Rzeszy mogli pokonać Związek Sowiecki" (wyd. Nowy Świat).

Poza laureatami nagrody i wyróżnień w tym roku do nagrody nominowane były też książki: "Chiazma" Kazimierza Brakonieckiego, (wyd. Towarzystwo Przyjaciół Sopotu), "Pułapki politycznej poprawności" Moniki Kacprzak (wyd. Von Boroviecky), "Opowieść mężczyzny, który zarabia  śpiąc" Jerzego Kędzierskiego (wyd. Rosemaria), "Spotkałam kiedyś prawdziwego hipstera" Maryny Miklaszewskiej (Trio), "Strachy i Lachy" Andrzeja Nowaka (Biały Kruk),  "Głosy" Jana Polkowskiego (Biblioteka Toposu), "Ubek" Bogdana Rymanowskiego (Zysk i S-ka) oraz "Mity przeciwko Polsce. Żydzi, Polacy, Komunizm 1939-2012" Leszka Żebrowskiego (Capital).

Nagroda im. Józefa Mackiewicza po raz pierwszy została wręczona w 2002 roku. Przyznawana jest dziełom ze względu na ich walory literackie oraz tematykę - ważną kulturowo, społecznie lub politycznie. Do konkursu zgłaszane są zarówno utwory literackie jak i publicystyczne. Tradycyjnie nagroda im. Józefa Mackiewicza wręczana jest 11 listopada. Zwycięzca otrzymuje medal z podobizną patrona i cytatem z jego książki "Tylko prawda jest ciekawa" oraz nagrodę pieniężną - 10 tys. dolarów.

Wśród dotychczasowych laureatów nagrody są m.in. Wojciech Albiński, Eustachy Rylski, Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Jarosław Marek Rymkiewicz, Bronisław Wildstein, Paweł Zyzak, Wojciech Wencel.

Patron nagrody Józef Mackiewicz, brat Stanisława Cata-Mackiewicza, był autorem książek łączących fabułę z dokumentem, takich jak "Droga donikąd" (1955), "Nie trzeba głośno mówić" (1969), "Lewa wolna" (1965). W 1943 roku za zgodą Niemców i za wiedzą władz AK, Mackiewicz uczestniczył w ekshumacji grobów jeńców polskich w Katyniu, co opisał w relacji "Zbrodnia w lesie katyńskim" (1944). Od 1945 roku mieszkał na emigracji - w Londynie, potem w Monachium, gdzie zmarł w 1985 roku. (PAP)