Aktualności
- W zmodernizowanym gmachu Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu czytelników witać będzie wirtualny Edward Raczyński. Do zabytkowego budynku powrócą książki, stworzona zostanie też przestrzeń do działań artystycznych i edukacyjnych. Koszt inwestycje wyniesie ponad 20,6 mln zł.
Umowę na modernizację budynku Biblioteki Raczyńskich oraz konserwację i digitalizację cennych zbiorów bibliotecznych podpisano w czwartek w Poznaniu. Całkowita wartość projektu wynosi ponad 20,6 mln zł, z czego ponad 14 mln stanowi dofinansowanie ze środków unijnych.
Jak tłumaczyła na konferencji prasowej dyrektor Biblioteki Raczyńskich Anna Gruszecka, zabytkowy gmach Biblioteki przy placu Wolności ma powrócić do spełniania swej pierwotnej, bibliotecznej funkcji.
„W pomieszczeniach na pierwszym piętrze ponownie pojawią się książki. Zależy nam na tym, żeby to była przestrzeń maksymalnie przyjazna dla czytelników, którzy tutaj wejdą, którzy będą korzystali ze zbiorów dotyczących historii sztuki i zbiorów poświęconych muzyce. Stworzona zostanie także przestrzeń do prowadzenia działań artystycznych i edukacyjnych” - podkreśliła Gruszecka.
Jak dodała, w budynku pojawi się nowe oświetlenie, klimatyzacja, wentylacja. Odświeżona zostanie także zabytkowa sztukateria. Gmach zostanie również dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, by miały możliwość swobodnego korzystania z budynku.
Projekt zakłada również konserwację cennych zbiorów bibliotecznych. Jak tłumaczyła Gruszecka, konserwacji, a następnie digitalizacji poddane zostaną m.in. najcenniejsze i jednocześnie najbardziej zagrożone postępującą destrukcją atlasy od XVI do XIX wieku ze zbiorów kartograficznych Biblioteki Raczyńskich. Wśród nich znalazł się pierwszy nowożytny atlas świata „Theatrum orbis terrarum” flamandzkiego kartografa i geografa Abrahama Orteliusa, zawierający zestaw map pogrupowanych regionami (wyd. Antwerpia 1595). Konserwacji będzie także poddany najcenniejszy w zbiorach Biblioteki Raczyńskich monumentalny, dziesięciotomowy atlas - „Novus atlas absolutissimus” (wyd. Amsterdam 1647-1658), unikat w skali krajowej zawierający ponad 500 ręcznie kolorowanych map przedstawiających cały znany ówcześnie świat.
Gruszecka wskazała, że zmiany po przeprowadzonym remoncie czytelnicy zauważą już wchodząc do Biblioteki - odwiedzających witać będzie w wirtualnej formie hrabia Edward Raczyński - fundator biblioteki.
„Koncepcja jest taka, żeby rzeczywiście taki gabinet Raczyńskiego powstał, skoro gabinet - to biuro, fotel i możliwość tego, żeby tam usiąść i zobaczyć tę przestrzeń +oczyma hrabiego+. Pomysłów mamy wiele, zobaczymy, co uda się zrealizować, bo musimy pamiętać o tym, że mamy do czynienia z bardzo dużym postępem technologicznym - cały czas otwierają się nowe możliwości, więc postaramy się wykorzystać te, które będą najświeższe i najbardziej korzystne” - podkreśliła.
Zakończenie projektu planowane jest na połowę 2021 roku.
Biblioteka Raczyńskich została ufundowana w 1829 roku przez hrabiego Edwarda Raczyńskiego. Front wzniesionego w centrum Poznania gmachu wzorowany był na wschodniej fasadzie paryskiego Luwru. Początkowo księgozbiór stanowiły zbiory rodzinne, następnie wzbogaciły go cenne rękopisy, stare druki i obiekty kartograficzne m.in. z kolekcji Juliana Ursyna Niemcewicza. Zaborcy pruscy dążyli do germanizacji instytucji, ale dzięki polskim zbiorom i polskiemu personelowi, biblioteka przez cały XIX w. była ostoją polskiej kultury.
Obecnie Biblioteka Raczyńskich, poza zabytkowym gmachem przy placu Wolności, mieści się także w sąsiadującym z nim nowych budynkiem, zaś filie biblioteki rozmieszczone są we wszystkich dzielnicach miasta. W skład Biblioteki Raczyńskich, jako instytucji kultury, wchodzą także muzea - Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza, Mieszkanie-Pracownia Kazimiery Iłłakowiczówny, Pracownia-Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego i Ośrodek Dokumentacji Wielkopolskiego Środowiska Literackiego.
[źródło: PAP]