Aktualności

materiał promocyjny organizatora
19.01.2021

Mela Koteluk & Kwadrofonik na stulecie urodzin Baczyńskiego

W setną rocznicę urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego odbędzie się retransmisja koncertu poswięconego twórczości poety. Autorskich kompozycji w wykonaniu Meli Koteluk i zespołu Kwadrofonik z albumu "Astronomia poety. Baczyński" wysłuchamy 22 stycznia na facebookowym profilu Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego (FINA).

"To była najkrótsza noc w ciągu roku. Tym bardziej wyjątkowa, że Jowisz i Saturn po niemal czterystu latach spotykały się w Wielkiej Koniunkcji. Trudno wyobrazić sobie lepszy czas, by zaprosić na scenę Melę Koteluk i Kwadrofonik z ich płytą Astronomia poety. Baczyński" - przypomina FINA. Podkreślono, że "data retransmisji koncertu również nie jest przypadkowa". "Dokładnie sto lat wcześniej urodził się autor interpretowanych przez Koteluk i Kwadrofonik wierszy. Ze względu na tę rocznicę rok 2021 został ogłoszony Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego" - czytamy w informacji. Przypomniano również, że Mela Koteluk "jest jedną z najpopularniejszych i najczęściej nagradzanych reprezentantek polskiego popu ostatniego dziesięciolecia". "Jej dwa pierwsze albumy pokryły się podwójną platyną, a ona sama pięciokrotnie otrzymywała statuetkę Fryderyka. Jej spotkanie z Kwadrofonik może wydawać się zaskakujące, gdyż zespół ten specjalizuje się w wykonywaniu muzyki współczesnej i improwizowanej. Nagrodzony Paszportem Polityki kwartet już wcześniej udowadniał jednak, że nie zamyka się na inne estetyki, nagrywając z Dorotą Miśkiewicz czy Adamem Strugiem" - czytamy w informacji FINA.

Premierowy koncert z okazji 76. rocznicy Powstania Warszawskiego odbył się w Muzeum Powstania Warszawskiego, które jest wydawcą albumu.

Koncert odbył się w ramach cyklu koncertowego FINA "Na Ucho" online: https://fina.gov.pl/projekty/fina-na-ucho-cykl-koncertowy/

Retransmisja koncertu - 22 stycznia od godz. 20 na profilu FINA Wałbrzyska 3/5 na Facebooku. (PAP)