Aktualności

Łukasz Barys / fot. Patryk Wiśniewski
20.11.2023

Łukasz Barys laureatem Nagrody Dramaturgicznej im. Tadeusza Różewicza

W Teatrze Miejskim w Gliwicach odbyło się uroczyste wręczenie nagród II Konkursu o Nagrodę Dramaturgiczną im. Tadeusza Różewicza. Nagrodę główną w wysokości 50 tys. zł otrzymał poeta i prozaik Łukasz Barys za sztukę „Szwaczka”.

„Szwaczka to gorzka diagnoza kondycji współczesnych dwudziestokilkulatków – ich niedojrzałości, narcyzmu, lęku przed dorosłym życiem. Młode pokolenie w sztuce ma inną świadomość. To pokolenie jest dostosowane do nowych czasów. Ono sobie lepiej radzi. Bo wie, że trzeba sobie radzić. Choć może udaje, że tak jest? Ba, chyba na pewno nie radzi sobie lepiej” - napisała przewodnicząca Kapituły Nagrody Małgorzata Sikorska-Miszczuk.

„Łukasz Barys ukazując Pokolenie Z, które wyrusza właśnie do walki o swój świat, swój los i los całej planety, zdobył się na współczucie dla obu stron, obu pokoleń. I to jest jego i nasze zwycięstwo” – dodała.

W finale konkursu znalazły się także: „Dobre papiery” Anny Wakulik - przewrotna opowieść o przywłaszczonej tożsamości żonglująca stereotypami narodowymi; oraz „Pray the Gay Away” Michała Kordy - historia osób poddanych próbom zmiany orientacji seksualnej z homoseksualnej na heteroseksualną.

„Nagroda, którą zainicjowaliśmy w 100-lecie urodzin związanego przez wiele lat z Gliwicami Tadeusza Różewicza jest wyrazem naszej determinacji oraz wewnętrznej potrzeby czynnego wspierania twórców piszących dla teatru, promowania wartościowych zjawisk zachodzących we współczesnej dramaturgii w Polsce” – powiedział dyrektor Teatru Miejskiego w Gliwicach, a zarazem przewodniczący Rady Programowej Nagrody, Grzegorz Krawczyk.

Łukasz Barys ma 26 lat jest autorem tomu poezji pt. „Wysokie słońce” oraz powieści „Kości, które nosisz w kieszeni” i „Jeśli przecięto cię na pół”. W 2022 r. otrzymał Paszport „Polityki”. Podczas uroczystości finałowej ogłoszono także kolejny III Konkurs.

Nagroda Dramaturgiczna im. Tadeusza Różewicza ma na celu „wspieranie twórców piszących dla teatru oraz promocję najbardziej wartościowych zjawisk zachodzących we współczesnej dramaturgii polskiej”. Do ubiegłorocznego, pierwszego konkursu, zgłoszono 131 utworów. Komisja kwalifikacyjna odrzuciła siedem, które nie spełniały warunków regulaminu. Z pozostałych 124 prac 21 przeszło do kolejnego etapu. Laureatką została Małgorzata Maciejewska autorka sztuki „Feblik”.

Tadeusz Różewicz mieszkał w Gliwicach od 1949 do 1968 roku – w 1995 r. został honorowym obywatelem tego miasta.

źródło: PAP, Julia Szymańska

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna