Aktualności

Jerzy Pilch / fot. Olga Majrowska
20.11.2023

Miasto Wisła i samorząd woj. śląskiego utworzą Dom Pracy Twórczej im. Jerzego Pilcha

Miasto Wisła i samorząd woj. śląskiego zamierzają utworzyć „Dom Pracy Twórczej im. Jerzego Pilcha w Wiśle”. W poniedziałek uchwałę inicjującą działania regionu w tej sprawie mają podjąć sejmikowi radni. Sercem nowej instytucji kultury ma być wiślański dom zmarłego pisarza.

O zamiarze przedsięwzięcia władze miasta informowały w ostatnich miesiącach. 27 września bieżącego roku rada miasta Wisły przyjęła uchwały w sprawie utworzenia takiej instytucji kultury oraz jej współprowadzenia z samorządem województwa. W poniedziałek uchwałę w sprawie „podjęcia działań zmierzających do wyrażenia woli przystąpienia do wspólnego prowadzenia” instytucji mają podjąć radni regionu.

Jak napisano w uzasadnieniu tego projektu, „do zakresu działania »Domu Pracy Twórczej im. Jerzego Pilcha w Wiśle« należeć będzie trwała ochrona dóbr dziedzictwa materialnego i niematerialnego oraz całej literackiej spuścizny pozostawionej przez Pana Jerzego Pilcha – polskiego pisarza, publicysty, felietonisty, dramaturga i scenarzysty filmowego, laureata licznych, prestiżowych nagród”.

„Głęboko ceniąc jego wkład dla kultury śląskiej i polskiej, pragnąc w stały i znaczący sposób upowszechniać wiedzę o tym wyjątkowym artyście, nie tylko podczas organizowanego Festiwalu Słowa im. Jerzego Pilcha »Granatowe Góry«, lecz prowadząc stałą działalność instytucjonalną w postaci »Domu Pracy Twórczej im. Jerzego Pilcha w Wiśle« Burmistrz Miasta Wisła postanowił utworzyć instytucję kultury pod ww. nazwą” – wskazano w uzasadnieniu do projektu.

Jak podkreślono, po przyjęciu tej uchwały sejmiku konieczne będzie jeszcze zawarcie umowy woj. śląskiego i miasta Wisły w sprawie prowadzenia wspólnej instytucji. Zasygnalizowano, że środki na jej działalność ujęto w materiałach planistycznych do projektu budżetu województwa na 2024 rok. Konieczna będzie też m.in. jeszcze jedna uchwała sejmiku w sprawie uzgodnienia treści statutu instytucji.

Burmistrz Wisły Tomasz Bujok informował PAP z końcem października bieżącego roku, że w tym czasie miasto było na etapie tworzenia dokumentacji przebudowy domu Jerzego Pilcha. Oszacowano, że remont i adaptacja mogą kosztować około 1,8 mln zł. Miasto deklarowało wówczas zgromadzenie około 1 mln zł, a województwo 600 tys. zł; reszta ma pochodzić z budżetu Wisły.

Nowa instytucja ma zająć się przede wszystkim rozwijaniem Festiwalu Słowa im. Jerzego Pilcha „Granatowe Góry”, którego trzy edycje odbyły się już w Wiśle. Według Bujoka w samym budynku powstać ma dom pracy twórczej, który stanie się też areną wydarzeń kulturalnych, szczególnie literackich. W domu przybliżone mają zostać także życie i twórczość Jerzego Pilcha.

Burmistrz Bujok ma nadzieję, że remont uda się zrealizować w przyszłym roku. Samorząd Wisły odkupił dom rodzinny pisarza Jerzego Pilcha w kwietniu 2022 roku. Kosztował on 700 tys. zł.

Jerzy Pilch, pisarz, publicysta, dramaturg i scenarzysta filmowy, urodził się 10 sierpnia 1952 roku w rodzinie ewangelickiej w Wiśle. Spędził tam pierwsze 10 lat życia. Później przeprowadził się z rodzicami do Krakowa. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 80. publikował felietony w „Tygodniku Powszechnym”. W 1999 roku przeniósł się na łamy „Polityki”. W latach 2006-2009 jego felietony ukazywały się w „Dzienniku”, a później w „Przekroju”.

Jest autorem wielu książek, m.in. „Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej”, „Pod Mocnym Aniołem” i „Bezpowrotnie utraconej leworęczności”. Zmarł 29 maja 2020 roku w Kielcach, gdzie został pochowany.

źródło: PAP, Mateusz Babak, Marek Szafrański

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna