Aktualności
Książka dla dzieci i kompendium wiedzy o powstaniu na 104. rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego
Wydawnicze nowości: kompendium wiedzy o powstaniu „Powstanie wielkopolskie 1918–1919” oraz książka dla dzieci „Jak Kuba i Helenka do powstania szli…” w znakomity sposób uzupełnią wiedzę o zrywie Wielkopolan sprzed przeszło wieku – powiedział PAP dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Przemysław Terlecki.
Trwają przygotowania do obchodów 104. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego. Powstanie rozpoczęło się 27 grudnia 1918 r. Rok temu 27 grudnia pierwszy raz obchodzono święto państwowe – Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Główne uroczystości rocznicowe odbywają się w Poznaniu.
Dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Przemysław Terlecki powiedział PAP, że zainteresowani dobrym pomysłem na prezent pod choinkę mogą sięgnąć po dwie ciekawe publikacje książkowe poświęcone powstaniu wielkopolskiemu.
Zaznaczył, że „Powstanie wielkopolskie 1918-1919” pod redakcją naukową Olafa Bergmanna oraz książka dla dzieci „Jak Kuba i Helenka do powstania szli…” Dominiki Bazaniak i prof. Zbigniewa Pilarczyka „w znakomity sposób uzupełnią wiedzę zainteresowanych historią w każdym wieku”. Książki są dostępne m.in. w siedzibie Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu.
„Znany poznański historyk wojskowości, przewodniczący Rady Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości prof. Zbigniew Pilarczyk dał się ostatnio poznać jako zdolny rysownik. Tworzone przez niego przed laty rysunki dla syna stały się inspiracją do stworzenia mądrej, kreatywnej książeczki dla najmłodszych. Jego współautorką jest odpowiedzialna za edukację w naszym muzeum Dominika Bazaniak” – powiedział PAP Terlecki.
Dyrektor WMN zaznaczył, że to pierwsze tego typu wydawnictwo dla najmłodszych.
„Powstanie wielkopolskie 1918-1919” to bogato ilustrowany album, którego zadaniem jest ukazanie powstania wielkopolskiego w jak najszerszej perspektywie, jego genezę lokując w wydarzeniach i procesach poprzedniego stulecia, a skutki – w dziesięcioleciach po jego zwycięstwie.
Tom obejmuje 15 tekstów przygotowanych przez badaczy zajmujących się tematyką zrywu wielkopolskiego oraz bogaty materiał ikonograficzny.
„Książka przygotowana przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości we współpracy z poznańskim IPN oraz Muzeum Historii Polski to kompendium wiedzy na temat powstania wielkopolskiego, okoliczności jego wybuchu, bohaterów, a także udziału żołnierzy z Wielkopolski w wojnie polsko-bolszewickiej czy powstaniach śląskich. Wśród autorów znaleźli się cenieni historycy, wybitni znawcy powstania wielkopolskiego i historii XIX wieku, jak prof. Janusz Karwat, prof. Przemysław Matusik czy dr Marek Rezler” – powiedział PAP Terlecki
Jak dodał patronat nad tym wydawnictwem objął marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak. Wielkopolski samorząd jest gospodarzem głównych obchodów wybuchu powstania wielkopolskiego.
źródło: PAP, Rafał Pogrzebny