Aktualności

07.12.2022

Konferencja ekspercka „Infrastruktura bibliotek: pomysły, realizacje, doświadczenia”

Już jutro rozpocznie się konferencja ekspercka „Infrastruktura bibliotek: pomysły, realizacje, doświadczenia”. Zorganizowane przez Instytut Książki spotkanie dotyczące „Infrastruktury bibliotek 2021-2025” odbędzie się w dniach 8-9 grudnia w Piotrkowie Trybunalskim.

Konferencja w Piotrkowie Trybunalskim jest częścią strategii informacyjnej i upowszechniającej inicjatywy związane z realizacją „Infrastruktury bibliotek 2021-2025”, jednego z działań w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

Wydarzenie odbędzie się w nowoczesnych wnętrzach Mediateki 800-lecia w Piotrkowie Trybunalskim (ul. M. Curie-Skłodowskiej 3). Wybór miejsca spotkania nie jest przypadkowy – ten imponujący obiekt również jest objęty działaniami w ramach „Infrastruktury bibliotek 2021-2025”. Wydarzenie będzie także transmitowane na kanałach Instytutu Książki na Facebooku i YouTubie.

Podczas dwóch dni wypełnionych wykładami i konsultacjami zostaną zaprezentowane najciekawsze przykłady inwestycji zrealizowanych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Uczestnicy będą mogli dowiedzieć się wszystkiego, czego potrzebują o możliwości uzyskania dofinansowania z programu rządowego oraz posłuchać przydatnych wskazówek przeznaczonych dla przyszłych beneficjentów. W konferencji wezmą udział beneficjenci „Infrastruktury bibliotek” realizujący swoje zadania, przedstawiciele samorządów, ale także zainteresowani programem potencjalni wnioskodawcy. 

Dla uczestników przygotowano m.in. panele poświęcone koncepcji biblioteki jako „trzeciego miejsca” (po domu i pracy), architekturze i wystrojowi bibliotek, ale także szczegółowym wymaganiom formalnym i prawnym, które trzeba spełnić, biorąc udział w „Infrastrukturze bibliotek”. Drugiego dnia konferencji dla uczestników przygotowane zostały z kolei spotkania warsztatowe. Chętni będą mogli odbyć indywidualne konsultacje z pracownikami Instytutu Książki, ale także wziąć udział w warsztacie z Dorotą Olejnik – dyrektorką nowoczesnej mediateki w Grodzisku Mazowieckim, która ma za sobą udział w „Infrastrukturze bibliotek”. Co nie mniej ważne, uczestnicy konferencji zostaną oprowadzeni po nowoczesnej Mediatece 800-lecia w Piotrkowie Trybunalskim – obiekcie, który może być wzorem do naśladowania dla bibliotek planujących modernizację.

Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest TUTAJ.

„Infrastruktura bibliotek” to program działający już od ponad 10 lat. Dzięki niemu udało się wybudować, zmodernizować czy wyposażyć ponad 460 bibliotek w całej Polsce. Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 to kolejnych kilkadziesiąt już rozpoczętych projektów i wciąż ponad 80 mln złotych do rozdysponowania w kolejnych naborach wniosków. W najbliższych latach sfinansowane zostaną dzięki nim kolejne działania inwestycyjne w bibliotekach publicznych.

Działanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.