Aktualności
Dziś w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie odbyła się organizowana przez Instytut Książki konferencja „DKK – szanse, rozwój, perspektywy”. Spotkanie było przeznaczone dla koordynatorów wojewódzkich Dyskusyjnych Klubów Książki i zaplanowane jako odpowiedź na ich aktualne potrzeby.
Program Dyskusyjne Kluby Książki realizowany jest przez Instytut Książki od 2007 roku w formie programu dotacyjnego dla wojewódzkich bibliotek publicznych. To jedno z tych działań, które docierają do czytelników w całej Polsce. Mieszkańcy większych i mniejszych miejscowości regularnie spotykają się w lokalnych bibliotekach po to, by dyskutować o wybranych książkach – nierzadko o nowościach wydawniczych. W całej Polsce działa aktualnie 1941 klubów, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci oraz młodzieży, które zrzeszają ponad 19 tys. stałych członków.
„Celem spotkania wojewódzkich koordynatorów Dyskusyjnych Klubów Książki jest przede wszystkim wymiana poglądów, inspiracji, ale również zdobycie nowej wiedzy. Wiemy jak ważne jest wsparcie i motywacja podczas planowania oraz koordynowania całorocznych działań czytelniczych. Ustalając plan konferencji wzięliśmy pod uwagę aktualne potrzeby, problemy oraz ograniczenia, z którymi na co dzień mierzą się koordynatorzy. Postawiliśmy sobie za cel, aby wśród prelegentów były osoby, które mogą pokazać nowe kierunki działania i zainspirować” – powiedziała Agnieszka Lewandowska, która w IK zajmuje się m.in. Dyskusyjnymi Klubami Książki.
Wydarzenie, które odbyło się dziś w Krakowie, jest pierwszą taką konferencją organizowaną od czasu pandemii. Koordynatorzy DKK spotkali się niemal w komplecie – na konferencji pojawiło się łącznie 27 osób z 15 województw. Do Krakowa przyjechali już w czwartek – wieczorem na gości oraz prelegentów czekała uroczysta kolacja.
Konferencja rozpoczęła się od przedstawienia wyników ankiety przeznaczonej dla klubowiczów DKK. Miała ona na celu dokładniejsze poznanie profilu osób uczęszczających na spotkania Dyskusyjnych Klubów Książki, a także jak najlepsze zorientowanie się w ich potrzebach. Następnie miały miejsce właściwe obrady, poświęcone takim tematom, jak metody promocji i popularyzacji Dyskusyjnych Klubów Książki czy sposoby prowadzenia zajęć w DKK dla dzieci i młodzieży.
Szczegółowy program:
9.00-9.20 – Powitanie gości oraz przedstawienie wyników ankiet dotyczących Dyskusyjnych Klubów Książki (w ujęciu ogólnopolskim)
9.20-10.20 – Panel dyskusyjny: Dyskusyjne Kluby Książki – Klubami Seniorów?
Moderator: Dariusz Kawa – kierownik Działu Krajowego w Instytucie Książki.
dr Wanda Matras-Mastalerz – miłośniczka książek i czytania, adiunkt w Instytucie Nauk o Informacji Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej, doktor nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa, kierownik Zespołu ds. Badań nad Książką w ramach Ośrodka Badań nad Mediami Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. W latach 2018-2022 Prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego we Wrocławiu, propagatorka „Książek na receptę z receptą na życie”.
Łukasz Salwarowski – prezes Stowarzyszenia MANKO, Prezes Międzynarodowego Instytutu Rozwoju Społecznego, Redaktor Naczelny Głosu Seniora. Inicjator Programu Gmina Przyjazna Seniorom - Ogólnopolska Karta Seniora oraz ogólnopolskich kampanii społecznych tj. „Bezpieczny Senior”, „Stop Manipulacji – Nie daj się oszukać”, „Szkoła Przyjazna Seniorom”, „Poznaj Swojego Seniora Sąsiada”, „Zażywaj leki bezpiecznie” oraz Międzynarodowe Senioralia w Krakowie. Członek Rady Organizacji Pacjentów przy Rzeczniku Praw Pacjenta, Rady Dostępności przy Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Rady ds. Polityki Senioralnej przy Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.
10.20-11.20 – Narzędzia promocji Dyskusyjnych Klubów Książki w środowisku lokalnym – jak docierać do nowych klubowiczów i popularyzować czytelnictwo?
Prowadzenie: Ewelina Świstak-Święch – specjalista ds. public relations. Zajmuje się budowaniem marki osobistej, media relations oraz marketingiem wydawniczym.
11:20-11:40 – przerwa kawowa
11.40-12.40 – Animacja czytelnictwa dla dzieci młodzieży – na przykładzie DKK dla dzieci i młodzieży w Kamieniu
Prowadzenie: Magdalena Tomasiak (Biblioteka Szkolna w Kamieniu, woj. małopolskie) – nauczyciel-bibliotekarz od 8 lat ze specjalizacją tropiciela inspiracji, motywacji oraz pozytywnych emocji w Bibliotece Szkolnej w Kamieniu. Prowadzi warsztaty, innowacyjne działania proczytelnicze dla dzieci.
12.45-13.45 – Jak pobudzić kreatywność i nie dać się wypaleniu zawodowemu?
Prowadzenie: dr Joanna Heidtman – psycholog i socjolog, trener biznesu, doradca, coach. Wiedzę i doświadczenie zdobywała min. w University of South Carolina i Cornell University w USA. Jej ulubione stwierdzenie: „Pomyśl uważnie, zanim czegoś zapragniesz, ponieważ pewnego dnia stanie się to rzeczywistością”.
13:45-14:30 – przerwa na poczęstunek
14.30-16.00 – Burza mózgów, czyli wymiana doświadczeń na temat dobrych praktyk w DKK – forum dyskusyjne
Wprowadzenie: Elżbieta Skrzydlewska (WBP w Krakowie) – Małopolski Bibliotekarz Roku 2022. Koordynuje pracę klubów w Małopolsce od chwili powstania Programu DKK. Rozwinęła ich sieć z 16 w 2007 roku do aż 175 w 2022 roku. Aktywnie promuje działania DDK, tym samym przyczyniając się do rozwoju czytelnictwa w regionie. Dzięki niej sieć DDK w Małopolsce wyróżnia się w skali kraju wielkością, frekwencją i kreatywnością działań.
RP/IK