Aktualności

20.09.2019

Koehler, Rojek, Grabowski i Chruściel w Chicago o polskiej literaturze religijnej

Na chicagowskim Loyola University od wczoraj trwa międzynarodowa konferencja  „Wyobraźnia katolicka. Przyszłość katolickiej tradycji literackiej”. W tym roku gości na niej silna reprezentacja Polski, w tym wicedyrektor Instytutu Książki ds. programowych Krzysztof Koehler.

Impreza organizowana jest co dwa lata i odbywa się już po raz trzeci. Udział w niej biorą nie tylko naukowcy, ale i pisarze, poeci, twórcy filmowi i teatralni, a także dziennikarze, wydawcy i krytycy. W ciągu najbliższych kilku dni będą zastanawiać się nad kondycją dyskursu religijnego w postreligijnym świecie i reprezentacjami katolickiej myśli oraz praktyk we współczesnej literaturze, sztuce i kinie.

Naszym rodzimym twórcom w szczególny sposób poświęcony będzie panel „Polska literatura religijna po Miłoszu”, który odbędzie się jutro (w sobotę 21 września). W dyskusji moderowanej przez Artura Grabowskiego – prozaika, poetę, dramaturga i naukowca specjalizującego się w literaturze XX wieku – udział wezmą: Krzysztof Koehler, poeta, krytyk literacki, historyk literatury, wicedyrektor Instytutu Książki ds. programowych; Paweł Rojek, filozof i socjolog; oraz Ewa Chruściel, polsko-amerykańska poetka, tłumaczka i nauczyciel akademicki.

Szczegółowy program i obszerne informacje o wydarzeniu są dostępne na stronie: https://www.luc.edu/ccih/2019catholicimaginationconference/.