Aktualności

22.04.2020
Tagi: Dwójka

„Kartoteka” Różewicza do obejrzenia na stronie radiowej Dwójki!

Program 2 Polskiego Radia pokazuje dziś na swojej stronie internetowej  „Kartotekę” Tadeusza Różewicza w reżyserii Artura Tyszkiewicza oraz Anną Cieślak, Piotrem Bajtlikiem i Andrzejem Sewerynem – jako narratorem – w obsadzie. Tę adaptację z 2018 roku Dwójka przypomni na kilka dni przed 6. rocznicą śmierci wybitnego pisarza i dramaturga.

„Kartotekę” Tadeusza Różewicza opublikowano w miesięczniku „Dialog” w 1960 roku. Dzieło doczekało się kilkudziesięciu wystawień w polskich i zagranicznych teatrach. Autor w wielu wątkach swojego dramatu wyraźnie nawiązywał do przeżyć wojennego pokolenia, do którego sam należał (główny bohater jest ukazany w powojennej rzeczywistości – w wieku 7, 38 i 40 lat). Czy więc tekst ten jest historycznym zapisem pewnego okresu historii Polski, czy też uniwersalnym współczesnym moralitetem, który może być czytany w oderwaniu od historycznego kontekstu? Takie pytania postawił sobie reżyser spektaklu Artur Tyszkiewicz. Za reżyserię dźwięku odpowiadał natomiast Andrzej Brzoska, a muzykę przygotował Jacek Grudzień.

Spektakl, który jest rezultatem współpracy Teatru Polskiego w Warszawie z Programem 2 Polskiego Radia ma również znakomitą obsadę. W jej składzie znaleźli się: Piotr Bajtlik (w głównej roli; na zdjęciu), oraz Tomasz Drabek, Izabella Bukowska, Anna Cieślak i Lidia Sadowa, a w roli Narratora wystąpił dyrektor Teatru Polskiego – Andrzej Seweryn. Spektakl jest dostępny od godz. 7.00 pod tym adresem.

Jego premiera antenowa odbyła się 16 grudnia 2018 roku – wystawiony został na finał cyklu „Polski w Dwójce. Czytamy dramaty stulecia”, który prezentowany był w Programie 2 w roku obchodów stulecia niepodległości. W ramach prezentacji serii premier na scenie Teatru Polskiego i – równolegle – na antenie Dwójki, wyemitowane zostały również inne, ważne polskie dramaty powstałe po 1918 roku. Były to: „Kurka wodna” Stanisława Ignacego Witkiewicza (reż. Anna Wieczur-Bluszcz), „Lalek” Zbigniewa Herberta (reż. Dariusz Błaszczyk), „Uciekła mi przepióreczka” Stefana Żeromskiego (rez. Łukasz Lewandowski), „Żeglarz” Jerzego Szaniawskiego (reż. Wawrzyniec Kostrzewski) – wszystkie spektakle wideo przypomniane zostały już słuchaczom Dwójki, widzom i internautom w ramach akcji #zostańwdomu i słuchaj Dwójki. Ostatnią realizacją z cyklu będzie „Garbus” Sławomira Mrożka (reż. Jerzy Schejbal) – emisja na stronie Dwójki 29 kwietnia.

Prezentacja „Kartoteki” wpisuje się w upamiętnienie przez Dwójkę życia i twórczości Tadeusza Różewicza, który zmarł 24 kwietnia 2014 roku. Dlatego dokładnie w 6. rocznicę śmierci wybitnego pisarza i dramaturga – w piątek 24 kwietnia w „Strefie literatury” (godz. 21.30) – zaprezentowana zostanie specjalna audycja „Wspominając Różewicza”.

„Posłuchamy wspomnień jego przyjaciół, znajomych, krytyków literackich, ludzi ceniących jego twórczość. Będą to: Maria Dębicz, Jan Stolarczyk, Tadeusz Dąbrowski, Piotr Lachman, Andrzej Zawada. W audycji wykorzystane zostaną nagrania samego poety – jego wypowiedzi i wiersze z Archiwum Polskiego Radia” – zapowiada Dorota Gacek z redakcji literackiej Dwójki.

Ponadto do 23 kwietnia Iwona Smolka prezentuje w „Przypadkach słowa” (godz. 22.55) wybrane wiersze z tomu „I znów zaczyna się przeszłość” Tadeusza Różewicza, dołączając komentarz o poecie i idiomie jego twórczości.

[źródło: rynek-ksiazki.pl]