Aktualności

28.09.2023

Już wkrótce 34. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi

W dniach 7-8 października odbędzie się 34. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi, od lat będący największą tego typu imprezą w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej. Łódzki festiwal to spotkania z najciekawszymi autorami, interesujące premiery oraz moc atrakcji dla fanów.

Program festiwalu zbudowany jest z wielu elementów. Do najważniejszych należą:

  • Strefa komiksu: spotkania z rysownikami i scenarzystami komiksów, wydawcami i znawcami tematu. Na festiwal co roku przyjeżdża ponad stu artystów z Polski i zagranicy. Łódź gościła już takie sławy, jak Kim Jung Gi, Jean Giraud, Milo Manara, Stan Sakai, Jim Lee, Howard Chaykin Simon Bisley, Greg Rucka, Dave McKean, Norm Breyfogle, Don Rosa, Jean Van Hamme, Andreas, Regis Loisel, Marvano, Akira Yamaoka, Brian Azzarello, Eduardo Risso, Alan Grant, Igort, Melinda Gebbie, Tanino Liberatore, Tony Sandoval, Ramon K. Perez, Cyril Pedrosa, John Higgins, Mick McMahon i wielu innych. Festiwal odwiedzili też niemal wszyscy polscy klasycy rysowanych opowieści (Grzegorz Rosiński, Zbigniew i Grażyna Kasprzakowie, Henryk Jerzy Chmielewski, Tadeusz Baranowski, Bohdan Butenko, Szarlota Pawel, Janusz Christa, Bogusław Polch, Marek Szyszko i Tadeusz Raczkiewicz) oraz setki twórców młodszych pokoleń.
  • Strefa gier: turnieje w gry „pecetowe” i konsolowe; turnieje, nauka i wolne granie w planszówki, spotkania z twórcami i wydawcami gier oraz badaczami tematyki gamingowej.
  • Strefa targowa: na festiwalowych stoiskach, oprócz nowości, można kupić stare i nowe komiksy z całego świata, gadżety, gry i książki. W części targowej wystawiają się też producenci profesjonalnego sprzętu dla grafików.
  • Konkursy komiksowe – w tym konkurs na projekt publikacji komiksowej – najważniejszy w Polsce konkurs dla twórców komiksu, w którym najlepszą pracę jury nagradza statuetką Grand Prix – oraz konkurs dla dzieci i młodzieży.
  • Wystawy:  w zależności od roku – jest ich od kilkunastu do niemal trzydziestu. Prezentowane są przekrojowe wystawy komiksu zagranicznego, pokazywany jest dorobek polskich klasyków i młodych rysowników. Nie brakuje tez wystaw tematycznych. Ekspozycje zlokalizowane są w różnych punktach miasta, m.in. w „EC1 Łódź – Miasto Kultury” w Łodzi, Łódzkim Domu Kultury, Domu Literatury w Łodzi, Poleskim Ośrodku Sztuki oraz w plenerze, klubach czy centrach handlowych.
  • Warsztaty i edukacja: zaproszeni na festiwal autorzy nie tylko spotykają się z publicznością, ale prowadzą też warsztaty rysunkowe i scenariuszowe, na których uczą posługiwania się językiem komiksu. Festiwal organizuje też konkurs dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych, połączony z komiksową edukacją.
  • Strefa Star Wars: panele dyskusyjnymi, spotkania z ciekawymi gośćmi, wystawy – skierowane oczywiście do miłośników Gwiezdnych Wojen.
  • Strefa Manga Corner: wszystko dla wielbicieli komiksu japońskiego.
  • Cosplay: konkurs na najlepsze przebranie za postać ze świata komiksu, mangi, anime i gier.

Z pełnym programem tegorocznego festiwalu można zapoznać się TUTAJ.

Głównymi organizatorami MFKiG są „EC1 Łódź – Miasto Kultury” w Łodzi (od 2016 roku) oraz Stowarzyszenie Twórców „Contur” (od 1991 roku). W latach 1991-2012 partnerem „Conturu” był Łódzki Dom Kultury, a w latach 2013-2015 – Dom Literatury w Łodzi. Festiwal realizowany jest dzięki wsparciu Miasta Łodzi oraz głównego sponsora – Grupy Atlas.

źródło: Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi