Aktualności

15.10.2019

Jutro ruszają Międzynarodowe Targi Książki we Frankfurcie!

Frankfurter Buchmesse to najważniejsze branżowe wydarzenia w świecie wydawniczym. Co roku bierze w nim udział około 300 tysięcy odwiedzających. Wśród nich nie zabraknie Instytutu Książki, który jest organizatorem polskiego stoiska. Gościem honorowym tegorocznej edycji jest Norwegia. W oficjalnej konferencji prasowej z okazji otwarcia targów wzięła udział noblistka Olga Tokarczuk.

Instytut Książki jest organizatorem stoiska o powierzchni 189 metrów kwadratowych. Na stoisku zaprezentuje się 47 polskich wystawców, a wśród nich: wydawnictwa literatury pięknej, religijne, naukowe, edukacyjne, dziecięce, a także instytucje (m.in. Instytut Literatury, Wydawnictwo Sejmowe, Narodowe Centrum Kultury), organizatorzy targów krajowych, drukarnie i producent czytników elektronicznych.

Instytut Książki zaprezentuje nowości wydawnicze 2018 i 2019 roku, dorobek Programu Translatorskiego ©POLAND, książki nominowane do najważniejszych nagród literackich w Polsce oraz książki dla dzieci wyróżnione w konkursie Polskiej Sekcji IBBY. Z okazji frankfurckich targów książki premierę będzie miał jutro również tegoroczny katalog „New Books from Poland”, w którym zaprezentujemy 30 książek (więcej o katalogu będzie można przeczytać na naszej stronie już jutro). Przygotowaliśmy także specjalną stronę dla wydawców z zagranicy: booksfrompoland.pl.

Jak co roku Instytut Książki wydaje także angielskojęzyczną broszurę z aktualnymi informacjami na temat polskiego rynku książki, „Polish Book Market”. W odróżnieniu od lat ubiegłych z myślą o ekologii zrezygnowaliśmy z wydania papierowego na rzecz wersji elektronicznej.

Poniżej przedstawiamy program towarzyszący polskiej prezentacji na targach:

• w piątek 18 października o 15:30 z czytelnikami spotka się Martyna Bunda; pisarka będzie promować niemieckie wydanie swojej powieści Nieczułość (promowanej przez nas na frankfurckich targach jako nowość rok temu); książka w przekładzie Bernharda Hartmanna ukazała się przed paroma dniami nakładem wydawnictwa Suhrkamp;

• w sobotę 19 października o 14:00 Dominika Czerniak-Chojnacka, autorka Kominiarza-piekarza, książki dla dzieci, która w Bolonii zdobyła prestiżowe wyróżnienie Ragazzi Award, poprowadzi kreatywne warsztaty dla dzieci; odbędą się one na stoisku Instytutu Adama Mickiewicza. 

Międzynarodowe Targi Książki we Frankfurcie to największa tego rodzaju impreza na świecie. Organizowane są od 1949 roku. W tym roku gościć będzie na nich 7 500 wystawców i 10 000 dziennikarzy. Targom towarzyszyć będzie 4 000 wydarzeń. Targi rozpoczną się jutro i potrwają do niedzieli.