Aktualności
Polska graficzka, Iwona Chmielewska, otrzymała nagrodę główną w kategorii New Horizons w konkursie BolognaRagazzi Award 2020 przyznawanej przez Międzynarodowe Targi Książki w Bolonii – największe i najważniejsze na świecie targi książki dla dzieci i młodzieży. To jej trzecie takie wyróżnienie w karierze, wcześniej jurorzy uhonorowali jej „A House of the Mind: Maum” i „Oczy” (odpowiednio w 2011 i 2013 roku).
Iwona Chmielewska otrzymała nagrodę w kategorii New Horizons 2020 za tekst i ilustracje do książki „Kołysanka dla babci”, opublikowanej po koreańsku przez wydawnictwo BIR z Seulu. „Książka o Łodzi, Pabianicach - moim rodzinnym mieście. O babci Huldzie ciężko pracującej przy krosnach na trzy zmiany. O łódzkich włókniarkach nigdy nie docenianych. O ich prostym życiu. Po tym ciężkim dla mnie roku spędzonym głównie w szpitalu, kiedy myślałam, że nie ma już dla mnie nowych horyzontów pojawia się ta nagroda. Bardzo dziękuję wydawcom za wiarę w tę książkę, za piękny design, za duży format, za papier, oprawę - za wszytko co sprawia, że ta skromna książka jest tak pięknie wydana. Dziękuję Jiwone Lee, to już nasza trzecia nagroda!” - napisała na Facebooku Iwona Chmielewska.
Iwona Chmielewska urodziła się w Pabianicach w 1960 roku. Ukończyła grafikę na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Tam mieszka i wykłada przedmiot „Książka autorska” na Wydziale Sztuk Pięknych tamtejszego uniwersytetu. Jest laureatką wielu międzynarodowych nagród. Najważniejsze z nich to Złote Jabłko na Biennale Ilustracji w Bratysławie za „Thinking ABC”, książkę, która za pomocą obrazu uczy koreańskie dzieci języka angielskiego oraz dwukrotnie BolognaRagazzi Award: w 2013 roku za „Oczy”, poetycką wizualnie opowieść o poznawaniu świata za pomocą zmysłów, a w 2011 za ilustracje do „A House of the Mind: Maum” z tekstem Kim Hee-Kyung (wyd. Changbi Publishers, Korea).
Ważną książką w dorobku Chmielewskiej są „Pamiętniki Blumki”, gdzie odkrywa przed czytelnikami Warszawę Janusza Korczaka, łącząc fakty z fikcją przypomina o losie dzieci z Domu Sierot, Starym Doktorze i pani Stefie. Książka została wydana w koedycji z niemieckim wydawnictwem Gimpel Verlag i ukazała się w 70. rocznicę śmierci Janusza Korczaka. Książka ukazała się równolegle w Polsce i w Niemczech, a prawa do niej zakupiono też w Korei. Iwona Chmielewska jest jedyną polską autorką, która swój fanklub ma w Korei Południowej. Często i chętnie tam wraca, prowadzi zajęcia ze studentami w Seulu, spotyka się z czytelnikami, którzy dzięki niej dowiedzieli się sporo o polskiej kulturze i o historii Torunia, bohatera jednej z jej książek.
Iwona Chmielewska ma w tym roku szansę na inną nagrodę związaną z bolońskimi targami, jeszcze bardziej prestiżową, nazywaną Małym Noblem - Nagrodę im. Hansa Christiana Andersena, najważniejsze wyróżnienie dla twórców literatury dziecięcej. Przyznawana jest co dwa lata autorom i ilustratorom książek dla dzieci. Nominowani artyści wybierani są przez organizację International Board on Books for Young People. 24 stycznia ogłoszono nazwiska nominowanych w tym roku - w kategorii graficznej jedną z nominowanych jest Iwona Chmielewska oraz artyści z Kanady, Japonii, Holandii, Hiszpanii i Szwajcarii. Dotychczas nagrodę otrzymał tylko jeden Polak, Zbigniew Rychlicki. Laureata poznamy 26 marca, tuż przed bolońskimi Targami Książki dla Dzieci.
Podczas targów polscy ilustratorzy odbiorą też wyróżnienie w kategorii Opera Prima, które otrzymała książka „Widziałem pięknego dzięcioła” Michała Skibińskiego, ilustrowana przez Helenę Stiasny (występującą do tej pory pod pseudonimem Ala Bankroft). Szerzej pisaliśmy o tym pod tym adresem.
[źródło: PAP]