Aktualności

grafika: Wydawnictwo IPN
04.03.2024

Instytut Pamięci Narodowej po raz drugi ogłasza konkurs o nagrodę „Sygnety Wydawnictwa IPN”

W poniedziałek rozpoczyna się głosowanie internautów na Najlepszą Książkę Roku 2023 wydaną przez Instytut Pamięci Narodowej w drugim konkursie o Nagrodę „Sygnety Wydawnictwa IPN”. Do 10 marca na głosy czytelników oczekuje 49 tytułów. Laureaci zostaną zaprezentowani podczas gali, która odbędzie się 20 marca.

„Nagroda »Sygnety Wydawnictwa IPN« jest przyznawana w drodze konkursu na najlepszą książkę roku wyłonioną spośród publikacji, które w metryce mają rok wydania poprzedzający edycję ogłoszenia nagrody. Nagroda ma na celu nie tylko docenienie autorów, którzy publikują u nas od dawna, ale również zainspirowanie nowych” – podało biuro prasowe instytutu.

Nagrodę przyznaje się w kategoriach: monografii, publikacji popularnonaukowego wydawnictwa źródłowego, pamiętników, relacji, wspomnień, wydawnictw albumowych oraz w kategorii najlepszej książki roku.

„Nagroda ma charakter honorowy, a jej laureaci otrzymują statuetkę sygnetu Wydawnictwa IPN oraz dyplomy z wyróżnieniem. Nagrodę stanowi wydanie w języku obcym książki najwyżej ocenionej w danej kategorii konkursowej. Oceny publikacji biorących udział w konkursie oraz wyboru laureatów dokonuje kapituła nagrody powołana przez prezesa IPN. Laureata w kategorii »najlepsza książka roku na podstawie głosowania internautów« wyłania głosowanie czytelników na platformie cyfrowej” – poinformował organizator. Wiceprzewodniczącym kapituły jest prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk, w skład wchodzą prof. dr hab. Piotr Franaszek, prof. dr hab. Jan Draus, dr hab. Sławomir Cenckiewicz oraz dr Natalia Cichocka.

Laureaci zostaną zaprezentowani podczas gali, która odbędzie się 20 marca.

„W celu realizacji misji edukacyjnej i wydawniczej w kraju i za granicą, upowszechniania wiedzy o najnowszej historii Polski, a także w celu popularyzacji czytelnictwa książek historycznych wydawanych nakładem Wydawnictwa IPN oraz dorobku autorów prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki ustanowił konkurs »Sygnety Wydawnictwa IPN« na Najlepszą Książkę Roku” – poinformował IPN.

Po raz pierwszy instytut zorganizował konkurs w kwietniu 2023 roku. Dorobek Wydawnictwa IPN to ponad cztery tysiące tytułów w ciągu ponad dwudziestu lat.

źródło: PAP, Maciej Replewicz

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna