Aktualności

26.01.2023

Instytut Książki wsparł czeski przekład książki „Wszyscy świętują” Joanny Rzyskiej

W Czechach opublikowano przekład książki „Wszyscy świętują” Joanny Rzyskiej z ilustracjami Agaty Dudek i Małgorzaty Nowak. Wydanie książki w tłumaczeniu Martina Veselki wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

Książkę zatytułowaną w przekładzie „Všechny svátky světa” wydała praska oficyna Labyrint.

„Wszyscy świętują” to książka, która rozbudza ciekawość i otwartość u najmłodszych czytelników poprzez ukazanie im różnorodnych i malowniczych świąt z całego świata. W końcu ludzie na Ziemi świętują z najróżniejszych okazji i robią to na wiele różnych sposobów. A skoro daje im to tyle radości to może warto się tym zainteresować?

Joanna Rzyska jest absolwentką filologii romańskiej na Uniwersytecie Warszawskim, tłumaczką, pedagożką, założycielką przedszkola i szkoły francuskiej w Warszawie, która przez piętnaście lat współtworzyła Wydawnictwo Dwie Siostry. „Wszyscy świętują” to jak dotąd jej jedyna książka autorska.

Małgorzata Nowak i Agata Dudek to dwie absolwentki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, które wspólnie prowadzą studio graficzne Acapulco. Specjalizują się w ilustracji i projektowaniu książek, a na swoim koncie mają takie pozycje jak m.in. „Tajemnica Malutkiej” Anny Onichimowskiej czy „MISTRZ. Spotkanie z Witoldem Lutosławskim” Anny Czerwińskiej-Rydel i Pawła Rydla.