Aktualności

27.01.2023

Instytut Książki na 50. Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Angoulême

Na jubileuszowej edycji Instytut Książki we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Komiksowym organizuje stoisko w strefie praw, w której   w tym roku – oprócz Polski – są obecne m.in. Kanada, Szwajcaria, Finlandia, Holandia, Czechy, Korea, Tajwan oraz liczne grono wydawców.

Na polskim stoisku dla szerokiej publiczności, które po raz drugim znalazło się w pawilonie Le Noveau Monde i prezentuje niezależnych wydawców, można przyjrzeć się nie tylko albumom opublikowanym przez uznanych krajowych wydawców, lecz także publikacjom twórców realizujących swoje projekty w małych oficynach (m.in. „Niezwyciężony” Rafała Majczyka na podstawie powieści Stanisława Lema czy cykl komiksowy „Mieszko” o pierwszym historycznym polskim władcy autorstwa Przemysława Świszcza i Roberta Siwka), a także we współpracy z instytucjami kultury, jak „Chleb wolnościowy” „Sybir. Moja historia” Pawła Piechnika (odpowiednio dla Państwowego Muzeum na Majdanku i Muzeum Pamięci Sybiru), cykl „Bradl” Tobiasza Piątkowskiego, zilustrowany przez Marka Oleksickiego, czy „Bazyliszki” tego samego scenarzysty z rysunkami Wiesława Skupniewicza (dla Muzeum Powstania Warszawskiego we współpracy z Egmontem).

Na tegorocznym festiwalu odbywa się również francuska premiera bardzo dobrze przyjętej w kraju „Andzi” do wierszy biskupa  Piotra Mańkowskiego, fenomenalnie zilustrowanej przez Przemysława Truścińskiego. Książka ukazała się dzięki wsparciu Instytutu Książki w wydawnictwie Les Edition de la Cerise. Premierze towarzyszy pokaz prac Truścińskiego zorganizowany w jednej z galerii w Angoulême.

Pięćdziesięciolecie imprezy organizatorzy uświetnili specjalną wystawą prezentującą 50 prac twórców komiksów z całego świata, które zamówiono na tę okazję.