Aktualności

Dziś rozpoczynają się Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie. Odbywająca się w Pałacu Kultury i Nauki oraz na Placu Defilad impreza potrwa do niedzieli 28 maja i weźmie w niej udział blisko 500 wystawców oraz twórcy z Polski i czternastu innych krajów. Instytut Książki nie tylko jest patronem honorowym targów, ale także przygotował dla uczestników szereg wydarzeń.

„Siła Słowa – literackie dialogi polsko-ukraińskie”

W związku z tym, że gościem honorowym tegorocznych targów jest Ukraina, Instytut Książki wraz z Ukraińskim Instytutem Książki i Fundacją Historia i Kultura zorganizował festiwal „Siła Słowa – literackie dialogi polsko-ukraińskie”. Złoży się na niego 15 spotkań i rozmów pisarzy, dziennikarzy, intelektualistów z Polski i Ukrainy w celu prezentacji ich dokonań i wymiany myśli. Łącznie w projekcie weźmie udział ponad 50 osób z Ukrainy i z Polski, wśród których znaleźli się m.in. Jurij Andruchowycz, Ostap Sływynski, Jurij Wynnyczuk, Switłana Taratorina, Kateryna Babkina, Andrzej Sapkowski, Jakub Małecki, Justyna Bednarek, Bohdan Zadura czy Paweł Sołtys. Spotkania w ramach festiwalu „Siła Słowa” będą odbywały się po polsku i po ukraińsku. Festiwal powstał dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pełny program Gościa Honorowego – Ukrainy

Wydarzenia organizowane przez Instytut Książki

Dodatkowo podczas Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie odbędą się cztery wydarzenia zorganizowane w całości przez Instytut Książki. Będą to:

  • warsztaty dla przedszkolaków „Opowiedz nam, Krasnalu!” prowadzone przez Mateusza Świstaka (piątek, 26 maja, godz. 11:00-11:55, Sala Kopernika)
  • spotkanie dotyczące programu „Mała książka – wielki człowiek", w którym wezmą udział Mateusz Adamkowski, Dariusz Jaworski, Przemysław Stippa, Agnieszka Karp-Szymańska, Justyna Bednarek oraz Dariusz Kawa (piątek, 26 maja, godz. 14:00-14:55, Sala Kopernika)
  • spotkanie „Perspektywy czasopism literackich w świecie cyfrowym”, w którym wezmą udział sekretarz redakcji „Literatury na Świecie” Maciej Libich, redaktor naczelny „Twórczości” Mateusz Werner oraz Jakub Kukla z Program Drugiego Polskiego Radia (piątek, 26 maja, godz. 17:00-18:00, Sala Sienkiewicza)
  • spotkanie „Czytanie bez metryki – dyskusja o roli książki w życiu osób po 60. roku życia”, w którym wezmą udział dr Wanda Matras-Mastalerz, Łukasz Salwarowski, Dorota Olejnik, Teresa Fifielska-Nowak oraz dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski (sobota, 27 maja, godz. 14:00-14:55, Sala Mickiewicza)

Stoisko małych wydawców

W bezpośrednim sąsiedztwie targowego stoiska Instytutu Książki, na którym prezentować będziemy wydawane przez nas książki oraz czasopisma (m.in. „Twórczość”, „Nowe Książki”, „Literatura na Świecie”, „Topos”, „Dialog”, „Teatr Lalek”, „Teatr”) znajdzie się stoisko małych wydawców. Na stoisku swoją ofertę zaprezentuje siedem niewielkich oficyn: Wydawnictwo WEI, Paśny Buriat, Fundacja Evviva L’arte, Wydawnictwo Nowej Konfederacji, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, Agencja Autorska PKB GROT oraz Fundacja Duży Format. Targowe stoisko Instytutu Książki połączone ze stoiskiem małych wydawców znajduje się pod numerem 124.

Prezentacja poświęcona Narodowemu Programowi Rozwoju Czytelnictwa 2.0 

W piątek 25 maja o godzinie 13:00 odbędzie się prezentacja Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0., która będzie się składała z wystąpień reprezentantów czterech instytucji, które są operatorami NPRCz 2.0 na lata 2021 – 2025, tj. Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki, Narodowego Centrum Kultury oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki. W ramach prezentacji rzecznik prasowy Instytutu Książki Łukasz Jarocki opowie o „Infrastrukturze bibliotek 2021-25” – Priorytetu 2 NPRCz 2.0. Wydarzenie odbędzie się na Scenie Plenerowej targów, a w przypadku złej pogody w górnym foyer Teatru Studio (II piętro).

Więcej informacji o programie Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie można znaleźć TUTAJ.

***

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania „Siła Słowa – literackie dialogi polsko-ukraińskie”.

Zadanie „Siła Słowa – literackie dialogi polsko-ukraińskie” zostało zrealizowane ze środków budżetu państwa (w ramach środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego). Wartość finansowania i całkowita wartość zadania: 227 550 PLN.