Aktualności

herb Fundacji Księżnej Asturii; Buho07, CC BY-SA 4.0
25.05.2023

Haruki Murakami laureatem Nagrody Księżnej Asturii

Japoński pisarz Haruki Murakami został tegorocznym laureatem Nagrody Księżnej Asturii w dziedzinie literatury – poinformowała w środę fundacja przyznająca wyróżnienie.

Pisarstwo Murakamiego to wyjątkowa, uniwersalna literatura, która łączy japońską tradycję i dziedzictwo Zachodu w ambitnej i nowatorskiej narracji oddającej niektóre z wielkich tematów i konfliktów naszych czasów: samotność, egzystencjalną niepewność, terroryzm i dehumanizację wielkich miast, a także troskę o własne ciało i refleksję nad procesem twórczym - napisano w uzasadnieniu wyboru jurorów.

Urodzony w Kioto w 1949 roku pisarz jest autorem powieści, opowiadań i esejów przetłumaczonych na ponad 40 języków, które rozeszły się w milionach egzemplarzy. Do jego najbardziej znanych utworów należą powieści „Norwegian Wood”, „Kafka nad morzem”, „1Q84” czy zbiory opowiadań „Wszystkie boże dzieci tańczą” oraz „Mężczyźni bez kobiet”.

Nagrody Księżnej Asturii są przyznawane co roku w ośmiu dziedzinach: sztuki, komunikacji i działań na rzecz ludzkości, nauk społecznych, sportu, literatury, współpracy międzynarodowej, badań naukowych i promowania zgody, pokoju i praw człowieka. Nagroda wynosi 50 tys. euro i jest wręczana wraz ze statuetką autorstwa Joana Miro jesienią na ceremonii w Oviedo, stolicy regionu Asturia.

Innymi laureatami tegorocznych nagród zostali: amerykańska aktorka Meryl Street (sztuka), włoski pisarz i filozof Nuccio Ordine (komunikacja), francuska historyczka Helene Carrere d'Encausse (nauki społeczne) i kenijski lekkoatleta Eliud Kipchoge (sport). Pozostałe wyróżnienia zostaną ogłoszone w czerwcu i lipcu.

Literacka Nagroda Księżnej (Księcia) Asturii jest jednym z najbardziej prestiżowych wyróżnień w tej dziedzinie. Wśród poprzednich laureatów byli m.in. Carlos Fuentes, Guenter Grass, Doris Lessing, Claudio Magris, Amos Oz, Margaret Atwood, Leonard Cohen i Adam Zagajewski.

źródło: PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna